Karol Niemczycki nominowany do nagrody młodzieżowca sezonu!

    12.05.2021
    Karol Niemczycki nominowany do nagrody młodzieżowca sezonu!

    Rozwój młodych piłkarzy i lepsza ekspozycja utalentowanych zawodników były strategicznymi ideami, które od początku przyświecały Ekstraklasie i Partnerowi Tytularnemu rozgrywek - PKO Bankowi Polskiemu. Od 2,5 roku Nagrody Młodzieżowca Miesiąca są podkreśleniem pracy wykonanej przez młodych piłkarzy i dodatkową motywacją.


    Stanowią także przepustkę do nagrody Młodzieżowca Sezonu, do której w tym roku nominowani zostali gracze Pasów, Pogoni i Rakowa. Szansę na tytuł najlepszego młodego zawodnika PKO Bank Polski Ekstraklasy w obecnym sezonie mają Kamil Piątkowski z Rakowa, Kacper Kozłowski z Pogoni Szczecin oraz Karol Niemczycki z Cracovii. W dwóch poprzednich sezonach nagrodę tę otrzymywali Patryk Dziczek z Piasta Gliwice w 2019 i Michał Karbownik z Legii Warszawa w 2020. Kto będzie najlepszym młodzieżowcem obecnego sezonu? Tego dowiemy się 17 maja na Gali Ekstraklasy.

    Nagrody dla młodzieżowców są przyznawane przez Ekstraklasę i PKO Bank Polski od września 2018 roku. Nominowani zostali wówczas trzej zawodnicy: Patryk Dziczek, Filip Jagiełło (KGHM Zagłębie Lubin) i Sebastian Walukiewicz (Pogoń Szczecin). Wygrał ten pierwszy, ale kariera każdego z nich kilka miesięcy później nabrała tempa i zaowocowała transferami na Półwysep Apeniński.

    Dziczek jest jednocześnie zawodnikiem, który jako jedyny obok Kamila Piątkowskiego, dwukrotnie zdobył nagrodę Młodzieżowca Miesiąca. Był również czterokrotnie nominowany, podobnie jak Sebastian Walukiewicz i Bartosz Slisz. Najwięcej nominacji zebrali natomiast Piątkowski i Kamil Jóźwiak – po 5. Były piłkarz Lecha wygrał nagrodę raz - w lutym 2020 roku.

    Cechą charakterystyczną nagrody Młodzieżowca Miesiąca, był i jest fakt, że zwycięstwo w tej kategorii niechybnie oznacza, że kariera młodego piłkarza najprawdopodobniej nabiera przyspieszenia. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można również przypuszczać, że zwróci na siebie uwagę klubów z Europy. Tak było w przypadku wymienionych wyżej zawodników, ale podobną drogę przeszli m.in. zwycięzcy: w listopadzie 2018 roku Karol Świderski (Jagiellonia Białystok -> PAOK FC), grudniu 2018 Radosław Majecki (Legia -> AS Monaco), lipcu 2019 Robert Gumny (Lech Poznań -> FC Augsburg), listopadzie 2019 Bartosz Białek (KGHM Zagłębie Lubin -> VfL Wolfsburg), czy w czerwcu 2020 roku Jakub Moder (Lech Poznań -> Brighton & Hove Albion).

    Wyboru Młodzieżowca Miesiąca dokonuje komisja złożona z przedstawicieli Ekstraklasy S.A. oraz PKO Banku Polskiego. Przy przyznawaniu nagrody pod uwagę brane są oficjalne statystyki, klasyfikacja Fair Play oraz postawa poza boiskiem. Spośród trzech nominowanych piłkarzy, zostaje wybierany Młodzieżowiec Miesiąca PKO Banku Polskiego, który otrzymuje statuetkę od PKO BP i Ekstraklasy. Przed pandemią Covid-19 wyróżnionym zawodnikom wręczali je kibice. Ponadto w ramach szerszej ekspozycji, PKO Bank Polski na swoich kanałach w mediach społecznościowych przeprowadza wywiad z nagrodzonym piłkarzem w cyklu wideo „Kandydat na gwiazdę”.

    - Temat młodzieżowców, ich rozwoju na każdym etapie piłkarskiej kariery, jest nam bardzo bliski i od samego początku współpracy PKO Banku Polskiego i Ekstraklasy S.A. chcieliśmy go uczynić naszą główną filozofią działania. Dlatego tak dużo wysiłku wkładamy w to, by usprawnić pracę z juniorami już na odcinku treningów w akademiach, które istnieją przy ekstraklasowych klubach. Do tego nie tylko potrzebny jest odpowiedni nakład finansowy, ale również dużą rolę odgrywają eksperci, którzy tam pracują. Ważny jest ich rozwój, obserwowanie zagranicznych trendów i poszerzanie horyzontów, dzięki uczestnictwu w stażach trenerskich. Chcemy pomagać klubom, przy jednoczesnym wywoływaniu dyskusji wśród kibiców i dziennikarzy o młodzieżowcach oraz szkoleniu. To zasadnicze zagadnienia, bez poprawy których nigdy nie wejdziemy na najwyższy europejski poziom. Cieszy nas, że nagroda Młodzieżowca Miesiąca wywołuje gorące dyskusje wśród kibiców, którzy wymieniają się opiniami i sami proponują kolejnych zawodników wartych uwagi. Cieszymy się ich aktywnością i prowadzoną debatą. Atmosfera dla młodzieżowej piłki zdecydowanie się polepsza i jesteśmy dumni, że jako PKO Bank Polski staliśmy się jej częścią. – mówi Mariusz Chłopik, Dyrektor Biura Ekstraklasy i Gamingu w PKO Banku Polskim.

    Najwięcej zwycięstw w podziale na kluby osiągnęli piłkarze KGHM Zagłębia, którym czterokrotnie wręczano nagrody dla najlepszego Młodzieżowca Miesiąca. Trzy raz byli to zawodnicy Legii Warszawa, Jagiellonii Białystok i Lecha Poznań. Zawodnicy Kolejorza byli natomiast najczęściej nominowani, bo aż 14-krotnie. Osiem razy nominacje otrzymywali legioniści i piłkarze KGHM Zagłębia.



    - Wiele lat temu Lech Poznań położył szczególny nacisk na rozwój swojej akademii i efekty tego widać teraz nie tylko w reprezentacji Polski czy czołowych ligach zagranicznych, ale także w PKO Bank Polski Ekstraklasie. To, że nasi młodzieżowcy wyróżniają się na ligowych boiskach najczęściej musi cieszyć tym bardziej, że można w tym względzie mówić już o długotrwałej tendencji. To powód do satysfakcji dla wszystkich trenerów w naszych szeregach, którzy cały czas pracują nad rozwojem kolejnych obiecujących zawodników. Wszyscy mamy nadzieję, że ci dadzą naszym kibiców swoją grą przy Bułgarskiej wiele radości. – mówi Rafał Ulatowski, Szef Szkolenia w Akademii Lecha Poznań.

    Ekstraklasa S.A. od lat współpracuje z klubami oraz środowiskiem rządowym przez projekty związane z rozwojem szkolenia, infrastruktury oraz promowaniem aktywności fizycznej wśród dzieci. Przed pandemią organizowane były szkolenia dla przedstawicieli akademii klubowych, w których brali udział m.in. specjaliści z Ajaxu Amsterdam, czy Anderlechtu. Szkolenie młodych zawodników, ale również kadry trenerskiej i zarządzającej akademiami wpisuje się w strategiczne cele i działania Ekstraklasy.

    - Dla Zagłębia Lubin piłkarska akademia jest priorytetowym projektem. Analizujemy trendy, wspieramy się opiniami ekspertów, by wciąż szlifować i polepszać codzienną pracę. Chcemy jeszcze lepiej wykorzystywać potencjał młodych zawodników, dlatego tak duży nacisk kładziemy na rozwój trenerów i wszystkich osób zarządzających akademią. Transfery takie jak Bartosza Białka są dla nas dowodem, że organiczną pracą można dojść do międzynarodowych efektów. Chcemy, żeby młodzi zawodnicy mieli jeszcze mocniejszy wpływ na grę pierwszej drużyny. – mówi Witold Lis, trener-koordynator w Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie Lubin.

    CRACOVIA TO RÓWNIEŻ