Dziś urodziny Cracovii! Mamy już 112 lat!

    13.06.2018
    Dziś urodziny Cracovii! Mamy już 112 lat!
    13 czerwca to wyjątkowy dzień dla każdego kibica „Pasów” a także polskiego sportu. To w tym dniu w 1906 roku na krakowskich błoniach zebrała się grupa młodzieży; zauroczona piłką nożną postanowiła utworzyć Akademicki Klub Footballistów, który już kilka miesięcy później znany był jako Cracovia. Lata mijają i dziś dane jest nam świętować 112. urodziny najstarszego w Polsce klubu sportowego!

    13 czerwca to wyjątkowy dzień dla każdego kibica "Pasów" a także polskiego sportu. To w tym dniu w 1906 roku na krakowskich błoniach zebrała się grupa młodzieży; zauroczona piłką nożną postanowiła utworzyć Akademicki Klub Footballistów, który już kilka miesięcy później znany był jako Cracovia. Lata mijają i dziś dane jest nam świętować 112. urodziny najstarszego w Polsce klubu sportowego!

    „Akademicki Klub Footballistów (gra w piłkę nożną) zawiązuje się w Krakowie. Ćwiczenia w grze w piłkę nożną rozpoczynają się we środę 13 b. m. Uprasza się wszystkich, którzy chcą do tego klubu należeć, o przybycie do parku dra Jordana we środę o godz. 6 wieczorem przed pawilonem. Nie wątpimy, że tak zdrowy sport, jakim jest gra w piłkę nożną, znajdzie wielu zwolenników wśród młodzieży akademickiej" - przeczytali krakowianie, gdy 12 czerwca 1906 roku otworzyli dziennik „Nowa Reforma". Ogłoszenie zostało zamieszczone w gazecie przez „akademików", czyli drużynę, która osiem dni wcześniej została wyłoniona spośród publiczności, by rozegrać mecz z KGS IV Gimnazjum Lwów. Przyjazd drużyn ze Lwowa napędził krakowską piłkę i jeszcze w lecie 1906 powstało kilka następnych zespołów piłkarskich. W regularny klub przekształcili się również „studenci" (lub „przodownicy) - druga drużyna, która 4 czerwca zmierzyła się ze lwowskim klubem, Pogonią.

    W zespołach „studentów" i „akademików" grali późniejsi czołowi gracze Cracovii - w pierwszym Stanisław Szeligowski, a w drugim Józef Lustgarten. To oni przeprowadzili w Krakowie rewolucję także w zakresie strojów piłkarskich, obcinając długie spodnie powyżej kolan. W książce „Naród Wybrany - Cracovia Pany" Maciej Kozłowski cytuje Józefa Lustgartena, który tak opisał to wydarzenie: „Szeligowski obciął spodnie gimnastyczne, ja zaś poświęciłem w tym celu najlepsze spodnie wyjściowe. O tym, co się działo w domu, lepiej nie wspominać". Na początku panowie zostali posądzeni o obrazę moralności, ale już parę dni później reszta piłkarzy poszła w ich ślady.

    To właśnie z tych dwóch drużyn z Szeligowskim i Lustgartenem na czele wyłoniła się Cracovia. Przed turniejem jesiennym w 1906 roku „Akademicki Klub Footballistów" czyli „akademicy" prawdopodobnie za namową Lustgartena zmienił nazwę na Cracovia, a w tym samym czasie zespół zwany „drużyną Szeligowskiego", „studentami", „przodownikami", „I Drużyną Studencką", a potem „I Klubem Studenckim" czy „I Klubem Footballowym" otrzymał stroje w biało-czerwone pasy oraz stałą nazwę - Biało-czerwoni. Zimą doszło do połączenia obu zespołów. Jak łatwo można się domyślić, nowo powstały klub przyjął od jednej z drużyn nazwę Cracovia, a od drugiej klubowe biało-czerwone barwy. Tak oto powstała Cracovia, która trwa aż do teraz.

    Dzisiejszy dzień jest niezwykłym, przychodzi nam bowiem świętować już 112. rocznicę powstania naszego klubu. Dokładnie 13 czerwca 1906 roku, „akademicy" zebrali się w Parku Jordana na pierwszy oficjalny trening i to wtedy zostały zapisane pierwsze karty historii Cracovii, najstarszego nieprzerwanie istniejącego klubu sportowego w Polsce. Klubu, który przez lata osiągał wiele sukcesów, zarówno w piłce nożnej, jak i 31 pozostałych dyscyplinach. Dziś - dokładnie 112 lat później - w miejscu powstania Klubu (Park Jordana) odbędzie się coroczne, tradycyjne spotkanie organizowane przez Radę Seniorów oraz Zarząd KS Cracovia 1906. Początek o godzinie 17:00.

    Wszystkiego najlepszego!

    [UWAGA! KONKURS!]

    Z okazji 112 urodzin zapraszamy do wzięcia udziału w naszym konkursie na Facebooku! Do wygrania m.in. zwiedzanie stadionu Cracovii wraz z grupą przyjaciół i spotkanie z piłkarzami pierwszego składu!

    Aby przejść do konkursu, wystarczy kliknąć [TUTAJ]

    Regulamin konkursu znajduje się [W TYM MIEJSCU]

    CRACOVIA TO RÓWNIEŻ