Jednopunktowa pamiątka znad morza

16.03.2013
    Cracovia zremisowała dziś w meczu wyjazdowym z Arką Gdynia 1:1. Pasy przegrywały do przerwy 0:1 po pięknym golu Radzewicza, jednak tuż po przerwie Dudzic wyrównał straty.

W pierwszej połowie Cracovia została zaskoczona przez agresywnie atakującą Arkę, która angażując dużo sił dbała o szybki pressing i utrudniała ataki już na połowie Pasów. Piłkarze Cracovii poruszali się tymczasem dość ospale.
    Pierwszy groźny strzał oddali gospodarze w 6 minucie, jednak piłkę uderzoną z około 25 metrów pewnie wyłapał Pilarz.
    W 9 minucie po szybkiej akcji Arki strzelał niebezpiecznie Kuklis, ale futbolówka tym razem minęła światło bramki Pasów. Po raz kolejny ten sam zawodnik próbował szczęścia w 16 minucie, ale jeszcze raz trafił niecelnie, obok słupka.
    W 17 minucie odpowiedziała Cracovia: Dudzic opanował piłkę w polu karnym i wycofał do nabiegającego Bernhardta, który bez przyjęcia uderzył z 18 metrów. Niestety, także obok słupka.
    W 19 minucie świetna kontra Cracovii i strzał Boljevića z 17 metrów - piłka ponownie przelatuje obok bramki.
    W 20 minucie Arka Gdynia zdobywa gola: Marcin Radzewicz uderzył z ponad 30 metrów na bramkę Krzysztofa Pilarza i udało mu się zaskoczyć bramkarza Pasów.
    Kilka minut później Bernhardt próbował z równie dalekiej odległości co Radzewicz pokonać bramkarza Arki, jednak uderzenie było nieczyste i piłka minęła bramkę w dość znacznej odległości.
    Na koniec pierwszej połowy strzelał jeszcze Brudziński, ale Pilarz był na posterunku i dobrze wyłapał groźny strzał.

Na szczęście Cracovia rozpoczęła drugą połowę z impetem i można było odnieść wrażenie, że po przerwie na boisko wybiegła inna drużyna Pasów - właśnie ta, której nie dane nam było jeszcze zobaczyć wiosną, czyli grająca technicznie, kombinacyjnie, efektownie. Podopieczni trenera Stawowego bardzo szybko, bo już w 49. minucie zdobyli gola wyrównującego za sprawą znakomitego rozegrania piłki pomiędzy Edgarem Bernhardtem i niezawodnym Bartłomiejem Dudzicem: Edi zagrał idealnie w tempo do wbiegającego w pole karne „Dudzia", a ten w pełnym biegu świetnie zastawił ciałem piłkę przed obrońcą i pomimo ostrego kąta ze stoickim spokojem posłał piłkę „po długim rogu" obok wybiegającego bramkarza gospodarzy.

Przez kilka kolejnych minut Cracovia nie schodziła z 30 metra Arki, zamykając rywali niczym w hokejowym „zamku", jednak nie udało się zdobyć bramki.
    Mimo to piłkarze Pasów grali w drugiej połowie z dużo większą lekkością, nie bojąc się efektownych, choć trudnych zagrań. Niestety, ładna gra w drugiej połowie nie przełożyła się na zdobycie drugiej bramki. Z kolei Arka zdołała przetrwać najtrudniejsze dla siebie dwadzieścia minut drugiej połowy, kiedy Cracovia nacierała najmocniej. Gospodarze także mieli w tym meczu okazje na bramki - najlepszą w 71 minucie, gdy piłka po dośrodkowaniu Da Silvy trafiła słupek, a zmierzający z pewną dobitką Grzelak został uprzedzony przez interweniującego fenomenalnie Krzysztofa Pilarza.
    Podobnie słowa uznania należą się bramkarzowi Pasów za interwencję z 76 minuty, kiedy strzał Radzewicza z 25 metrów Pilarz w świetnym stylu wybił na rzut rożny.

Ostatecznie, po wyrównanym meczu, w którym Cracovia lepiej operowała piłką, a Arka stworzyła sobie nieco więcej klarownych sytuacji na wbicie decydującego gola, obie drużyny dopisały sobie do dorobku jeden punkt. Jest to cenna zdobycz, zważywszy, że to pierwszy punkt przywieziony przez Pasy z Gdynii od kwietnia 2006 roku.
    Obecnie Cracovia ma na swoim koncie 37 punktów.

Arka Gdynia - Cracovia 1:1 (1:0)