Debiut na terenie lidera [ZAPOWIEDŹ]
![Debiut na terenie lidera [ZAPOWIEDŹ]](http://cracovia.pl/files-app/file_1196/ESA_0006.jpg)
Pierwszy mecz Dawida Kroczka w roli trenera Cracovii będzie szczególnie wymagającym wyzwaniem, bo już w niedzielę Pasy zagrają w Białymstoku z liderem PKO BP Ekstraklasy, Jagiellonią. Historią starć z Jagą sięga początku lat 80.
Wyjątkowa premia za dublet
Pierwsze w historii starcie o punkty między Cracovią i Jagiellonią miało miejsce w sierpniu 1980 rok, a pierwsze ponad 20 lat tej rywalizacji toczyło się na zapleczu elity. "Jaga" miała nawet trwającą kilkanaście lat serię bez porażki przeciwko Pasom, którą udało się przerwać połowie lat dziewięćdziesiątych. W sezonie 1995/1996 Cracovia zaliczyła na rywalach z Białegostoku dublet, a w starciu przy Kałuży czarował ulubieniec trybun, Paweł Zegarek, który po meczu mógł liczyć na premię, bardzo oddającą klimat tamtych czasów.
"Po ostatnim gwizdku arbitra bezsprzecznie najbardziej uszczęśliwionym zawodnikiem gospodarzy był Paweł Zegarek. Ten waleczny, dynamicznie grający napastnik przebywał na boisku niewiele ponad pół godziny, a potrafił się dwukrotnie wpisać na listę strzelców, co przedwczoraj było dodatkowo premiowane. Otóż na zdobywców pierwszego i drugiego gola czekało po dwieście nowych (czy, jak kto woli, po dwa miliony starych) złotych. Paweł zgarnął całą pulę (darczyńcami byli sympatycy Cracovii), ale sądzę, iż koledzy z zespołu nie mieli mu tego za złe" - pisało po meczu krakowskie "Tempo"
Klich jak Zidane
XXI wiek przyniósł wreszcie mecze obu drużyn na poziomie Ekstraklasy. Jednym z bardziej pamiętnych meczów dla kibiców Pasów z pewnością był ten z 2011 roku. Broniąca się przed spadkiem Cracovia grała przy Kałuży z walczącą o ligowy medal Jagiellonią i zdaniem wielu zagrała jeden z najlepszych meczów w nowoczesnej historii klubu. Zespół prowadzony przez Jurija Szatałowa grał z polotem, bardzo ładnie dla oka i przede wszystkim do bólu skutecznie. Skończyło się zwycięstwem 3:0, a niespełna 21-letni wtedy Mateusz Klich zagrał tak popisową partię, że komentujący ten mecz Jacek Laskowski porównał go do Zinedine`a Zidane`a.
W ostatnich latach przebijają się szczególnie dwa spotkania. 2019 roku, mecz Pucharu Polski i wygrana 4:2 przy Kałuży, która rozpoczęła drogę Cracovii po trofeum. Trzy lata później z kolei swoje święto mieli Opravcy, którzy świętowali swoje 20-lecie.
Ten sezon może być absolutnie historyczny dla naszych niedzielnych rywali, bo Jagiellonia jest na kursie, by zdobyć pierwszy w historii tytuł mistrzowski. O sile tego zespołu przekonaliśmy się zresztą sami, kiedy w jesiennym spotkaniu przy Kałuży Białostoczanie zagrali świetnie i wypunktowali nasz zespół, wygrywając 4:2. Siłą naszych niedzielnych rywali wydaje się przede wszystkim kolektyw stworzony przez trenera Adriana Siemieńca. Najwięcej goli strzelonych w całej lidze, konkretny pomysł na grę i świetna forma poszczególnych zawodników, to wszystko przekłada się na obecną pozycję zespołu z Podlasia.
Jagiellonia w liczbach
Pozycja w tabeli: Lider
Gole strzelone: 63 (najwięcej w lidze)
Gole stracone: 35 (10. miejsce w lidze)
Najlepszy strzelec: Jesus Imaz (9 goli)
Najlepszy asystent: Dominik Marczuk (10 asyst)
Bilans na własnym stadionie: 10-2-1, 32 zdobyte punkty (najwięcej w lidze)
Ostatnie pięć meczów: 3:1 vs Śląsk Wrocław (D), 2:0 vs Radomiak Radom (W), 6:0 vs ŁKS Łódź (D), 1:2 vs Pogoń Szczecin (W, Puchar Polski), 1:1 vs Legia Warszawa (W)
Bilans historyczny Cracovii i Jagiellonii
Pierwszy mecz: 24 sierpnia 1980, Jagiellonia 0:0 Cracovia
Ostatni mecz: 8 października 2023, Cracovia 2:4 Jagiellonia
Najwyższe zwycięstwo Cracovii: 3:0, 25 maja 2011
Najwyższe zwycięstwo Jagiellonii: dwukrotnie 4:2 - 20 listopada 2010 w Białymstoku i 8 października 2023 w Krakowie