Stadion

Na wydzierżawionych od konwentu Panien Norbertanek "łąkach zwierzynieckich" powstał w 1912 roku według projektu architekta Franciszka Mączyńskiego "Park Gier Klubu Sportowego Cracovia". Otwarto go meczem z lwowską Pogonią 31 marca 1912. Budowa nie byłaby możliwa bez społecznej ofiarności (zebrano 8 200 koron), całość kosztowała 20 tysięcy. Jednocześnie obok powstało drugie boisko, treningowe.

W 1936 stadion otrzymał imię marszałka Polski Józefa Piłsudskiego - Naczelnik, przynajmniej dwukrotnie, odwiedził stadion "Cracovii". W 1917 roku oglądał Pasiaków grających z drużyną I Pułku Piechoty Legionów, 4 lata później z budapeszteńskim "Vasasem". Po II wojnie Światowej stadion nosił imię sławnego prezesa klubu, a także PZPN, dr Edwarda Cetnarowskiego. W końcu lat czterdziestych obie nazwy, stara i nowa, zniknęły ze stadionu i z papierów klubowych.

Stadion Cracovii im. Józefa Piłsudskiego mieści się przy ul. Józefa Kałuży 1. Obiekt, który bez wątpienia należy do pereł nowoczesnej architektury sportowej, może pomieścić ponad 15 tys. widzów. Stadion jest w pełni zadaszony i zaprojektowany w taki sposób, aby w każdym jego miejscu, w komfortowych warunkach, móc przeżywać piłkarskie emocje.

Stadion spełnia wszystkie wymagania kategorii 3 UEFA. Obiekt spełnia też większość wymagań z wyższej kategorii Elite, dzięki czemu w czerwcu 2017 roku został tu rozegrany finał młodzieżowych mistrzostw Europy.

Jak dojechać

Podróżuję samochodem

Stadion znajduje się tuż na pograniczu południowych części krakowskich Błoń, a wejścia na poszczególne sektory od ulic Kałuży i Kraszewskiego. Samochód można zostawić na pobliskich ulicach lub na podziemnym płatnym parkingu pod Muzeum Narodowym (wjazd od al. Mickiewicza). Uwaga! Od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 20 okoliczne ulice objęte są strefą płatnego parkowania.

Podróżuję komunikacją miejską

Stadion Cracovii, położony przy najważniejszym węźle komunikacyjnym w mieście, a jednocześnie w pobliżu ścisłego centrum stwarza wiele możliwości dojazdu pojazdami miejskiej komunikacji. Lista linii autobusowych i tramwajowych z przystankiem przy arenie „Pasów" poniżej. Szczegółowe rozkłady jazdy dostępne są na stronie www.mpk.krakow.pl

Autobusy
124,
144, 152, 164, 169, 173, 179, 194, 292, 304, 409, 424, 503, 601, 605, 608, 611, 902 (przystanek „Muzeum Narodowe") 109, 134, 502, 504 (przystanek „Cracovia Stadion")

Tramwaj
20 (przystanek „Muzem Narodowe")

Podróżuję z Dworca Głównego

Po opuszczeniu pociągu lub autobusu najłatwiej dostać się pod stadion korzystając z ulokowanych po sąsiedzku przystanków komunikacji miejskiej. Z przystanku „Teatr Słowackiego" bezpośrednio pod stadion dojedziemy liniami 124 i 152, zaś z położonej tuż przy dworcu autobusowym pętli „Dworzec Główny Wschód" autobusem nr 292.

Podróżuję samolotem

Po dotarciu do Portu Lotniczego im. Jana Pawła II w Balicach, najłatwiej dojechać pod stadion korzystając z komunikacji miejskiej. Mniej więcej co 20 minut z przystanku „Kraków Airport" odjeżdża autobus linii 292, którym dostaniemy się pod sam stadion. Wysiadamy na przystanku „Cracovia Błonia"

O stadionie

BUDOWA

Projektant:
Konsorcjum hiszpańskich i polskich firm firm Estudio Lamela Sp. z o.o, Estudio Lamela S.L., Sener Sp. z o.o. i Sener Ingenieria y Sistemas S.A.

Generalny wykonawca:
konsorcjum firm niemieckiej Alpine Bau Deutschland AG, austriackiej Alpine Bau GmbH, oraz polskich Alpine Construction Polska Sp. z o.o i KPBP „Budus” S.A.

Cena:
156 895 268,38 zł

Terminy zakończenia prac:
- cześć sportowa do 30 września 2010

Lokalizacja

Stadion niezmiennie od 1912 znajduje się w tym samym miejscu na skraju Błoń. Aktualnie jest to działka ograniczona przez ulice Kraszewskiego (zachodnia granica nieruchomości) , Focha (północna), Kałuży (wschodnia) i zabudowania Zwierzyńca (południowa). W porównaniu z poprzednim stadionem powstałym w latach 1964-67 jest nieco inaczej ułożony. Nadal zajmuje środkową cześć działki, ale teraz jest równoległy do ulicy marszałka Focha (gdy wytyczano stadion na jesieni 1911 ulica Focha jeszcze nie istniała). Do południowo-wschodniego narożnika przylegać będzie w przyszłości Hala Sportowa, do tego czasu jest to teren zielony.

Teren wokół stadionu

Plac Wschodni

Główny reprezentacyjny plac. Znajduje się między Trybuną Wschodnią, a ulicą Józefa Kałuży. Na placu umieszczono dwa wielostanowiskowe kioski z kasami biletowymi oraz elementy małej architektury (ławki, zieleń, lampy). Na końcu placu tuż przed budynkiem jest dwuipółmetrowe demontowalne ogrodzenie, a w nim kołowrotki wejściowe i bramki wyjściowe. Wszystkie wejścia w ścianie budynku prowadzą do Holu Wschodniego. Nad całością Placu Wschodniego dominuje wielki napis CRACOVIA umieszczony w elewacji stadionu.

Na południu, w rogu działki, tuż przy terenie przyszłej Hali Sportowej, znajduje się mały naziemmny parking na 62 miejsca, do którego prowadzą krótka droga (wyjazdowa), boczna z ulicy Kałuży. Druga z dróg (wjazdowa) na parkingu dochodzi z Drogi Zapleczowej tuż u jej wylotu na ulicę Kałuży. W miejscu parkingu w przyszłości będzie znajdował się zjazd do Parkingu Podziemnego.

Plac Zachodni

Położony między ulicą Kraszewskiego, a Trybuną Zachodnią. Analogiczny do Placu Wschodniego, lecz bardziej użytkowy, pozbawiony funkcji reprezentacyjnych. Na placu umieszczono dwa wielostanowiskowe kioski z kasami biletowymi oraz elementy małej architektury (ławki, zieleń, lampy). Na końcu placu tuż przed budynkiem jest dwuipółmetrowe demontowalne ogrodzenie, a w nim kołowrotki wejściowe i bramki wyjściowe. Większość wejść na stadion z tej strony prowadzi do Holu Zachodniego, wyjątkiem są ostatnie od południa. Prowadzą one do Strefy Techniczno-Magazynowej oraz do klatek schodowych prowadzących do Foyer Sektora G i Foyer Sektora H (a także do Foyer Sky-Boxów). Nad całością Placu Zachodniego dominuje wielki napis CRACOVIA umieszczony w elewacji stadionu.

Od strony ulicy Focha wydzielono z placu zamknięty teren dla kibiców przyjezdnych. Nie ma osobnego parkingu dla autobusów kibiców gości, przyjezdni wysiadają w ogólnodostępnej zatoczce autobusowej przy ulicy Focha, a stamtąd przechodzą przez jeden z sześciu kołowrotków na teren stadionu i dalej do Foyer Sektora Gości .

Na samym rogu ulicy Focha i Kraszewskiego znajduje się teren zielony. To poletko uprawne trawy dla murawy boiska. Za poletkiem mieści się mały parking na 20 samochodów z wjazdem z ulicy Kraszewskiego. Ma on teoretycznie służyć kibicom gości jednak nie jest ani ogrodzony ani w żaden sposób połączony z terenem przeznaczonym dla sympatyków rywali.

Droga Zapleczowa

Ulica łącząca ulicę Kraszewskiego z ulicą Kałuży. Prowadzi wzdłuż granic działki szerokim łukiem omijając także teren przyszłej Hali Sportowej. Na poboczu drogi zaplanowano miejsca postojowe dla samochodów zawodników, sztabu trenerskiego i działaczy (łącznie 31 miejsc). Są także miejsce dla wozów transmisyjnych (4) i autokarów drużyny gości (4).

Drogą Zapleczową można dostać się do kilku wejść na Trybuną Południową. Licząc od strony ulicy Kałuży są to kolejno wejście dla VIPów, wejście do wschodniej ewakuacyjnej klatki schodowej (która jest wyposażona także w windę), wejście dla zawodników, wejście dla prasy i wjazd do Garażu Maszyn. Kolejne z wejść prowadzi do zachodniej ewakuacyjnej klatki schodowej. Następny jest wjazd na płytę stadionu, którego wylot znajduje się na wysokości rogu boiska. Z tego tunelu boczny korytarz w lewo prowadzi do Strefy Techniczno-Magazynowej, są w nim też zlokalizowane bezpośrednie wejścia do kilku magazynów i Garażu Maszyn.

Wzdłuż granic działki biegnie trzyipółmetrowy mur z cegły klinkierowej. Ciekawostką jest, że na mocy porozumienia zawartego przez miasto z siostrami serafitkami biegnie on nie dokładnie wzdłuż granicy działki, lecz w odległości 3 metrów od niej, pozostawiając ten pas zieleni poza strefą stadionu.

Boisko

Powierzchnia pola gry to 105 x 68 metrów. Odległość linii bocznej od trybun liczy od 6 metrów (od strony Trybuny Północnej), poprzez 8 (Trybuny Wschodnia i Południowa) do 10 (Trybuna Zachodnia). Murawę zaplanowano z trawy naturalnej (poletko do hodowania zapasu trawy zlokalizowano w narożniku Placu Zachodniego), a teren wokół niej z kostki betonowej i sztucznej trawy. Ławki rezerwowych znajdują się od strony Trybuny Południowej i są nieco cofnięte w głąb sektora VIP. Ławka Cracovii jest po prawej stronie od wejścia dla zawodników, po lewej jest ławka delegata PZPN i ławka gości. Cała niecka boiska jest obniżona 1,10 metra poniżej poziomu gruntu na zewnątrz stadionu. Pierwszy rząd krzesełek znajduje się na murku 70 cm powyżej poziomu murawy, by kibice nie spadli umieszczono tam niską (110 cm) barierkę.

Wejście na murawę dla zawodników położone jest centralnie pośrodku sektora VIP, ostatnie metry pokonują pod rozkładanym tunelem. Wjazd dla pojazdów (z Drogi Zapleczowej) mieści się miej więcej na wysokości chorągiewki w południowo-zachodnim rogu boiska. Dookoła całego boiska regularnie rozmieszczono małe schodki prowadzące z trybun na murawę - oczywiście kibice nie będą mogli z nich korzystać.

Trybuny

Stadion Cracovii składa się z czterech trybun: zachodniej (od ulicy Kraszewskiego), północnej (od ulicy Focha), wschodniej (od ulicy Kałuży) i południowej (od Drogi Zapleczowej). Ta ostatnia jest trybuną główną. Wysokość trybun to odpowiednio 14, 10, 12 i 19 metrów. Zabudowa wszystkich czterech narożników powoduje, że podział na trybuny nie jest widoczny w konstrukcji budynku - stadion tworzy jednolitą zwartą budowlę. Ze względu na przyszłą Halę Sportową południowo-wschodni narożnik bryły stadionu jest ścięty. Przestrzeń pod trybunami jest bogato zabudowana rozlicznymi lokalami o różnych funkcjach. Podtrybunia mają do sześciu kondygnacji: od poziomu -1 (podziemia) poprzez poziom 0 (parter) do poziomów 1, 2, 3 i 4 (piętra). W sumie przewidziano tam 493 różne pomieszczenia o łącznej powierzchni ponad 16 tysięcy metrów kwadratowych.

Wszystkie miejsca dla widzów znajdują się pod dachem, trybuny są strome, a przejścia między rzędami krzesełek bardzo wąskie. Dzięki temu niemal 100% krzesełek znajduje się nie dalej niż 90 metrów od punktu środkowego boiska (graniczna odległość uznawana za optymalną do oglądania meczów piłki nożnej) co zapewnia komfortową widoczność nieosiągalną na większych stadionach. Kąty nachylenia trybun to 25° u dołu i zwiększa się aż do 31° w ostatnich rzędach parteru. Na sektorze VIP 27°. Na balkonie aż 35°. Trybuny są nieco powyżej poziomu murawy od której oddziela je niska (110 cm) barierka. Dla widzów przygotowano łącznie 15 016 miejsc. W tym 13 853 dla kibiców Cracovii, 1 057 dla kibiców gości (ponad 7% miejsc na stadionie czyli o 306 więcej ponad wymagane 5%) i 106 dla przedstawicieli prasy. Wszystkie miejsca są siedzące i numerowane, a krzesełka są składane by ułatwić przejście między rzędami.

Skuteczność dachu - zasięg deszczu

Liczby mówią ile rzędów od dołu zmoknie w zależności od tego pod jakim kątem będzie padało.

kąt padania deszczu15°30°
Trybuna Zachodnia036
Trybuna Północna025
Trybuna Wschodnia147
Trybuna Południowa059
Trybuna Południowa VIP037

0° znaczy, że deszcz nie odchyli się od pionu.

Sektory

sektorpojemnośćrzędywejścia na tryb. lokalizacjawejście z zewnątrzkołowrotki
A1663163zachodnia cześć Trybuny PółnocnejPlac Zachodni4
B2594165wschodnia cześć Trybuny Północnej, narożnik NE i 1/4 Trybuny WschodniejPlac Wschodni6
C *841-Trybuna Wschodnia, ponad ostatnim rzędem sektorów B i DPlac Wschodni-
D19491543/4 Trybuny Wschodniej i narożnik SEPlac Wschodni4
E1002142wschodnia część parteru Trybuny PołudniowejPlac Wschodni2
F91284wschodnia i środkowa część balkonu Trybuny PołudniowejPlac Wschodni2
VIP472**114środkowa część parteru Trybuny PołudniowejDroga Zapleczowabrak
Sky-Box450326ponad sektorami E i H Trybuny Południowej na całej jej długościDroga Zapleczowabrak
loża prasowa1064-środkowa część balkonu Trybuny Południowej (część sektora F)Droga Zapleczowabrak
G894142zachodnia część parteru Trybuny PołudniowejPlac Zachodni2
H87293zachodnia część balkonu Trybuny Południowej i balkon ponad narożnikiem SWPlac Zachodni2
I2961224narożnik SW i większość Trybuny ZachodniejPlac Zachodni6
J (gości)1057222fragment Trybuny Zachodniej i narożnik NWulica Focha6

* - sektor dla 42 niepełnosprawnych i ich 42 opiekunów
** - w tym 8 niepełnosprawnych i ich 8 opiekunów, pojemność sektora może być zmniejszona o 88 miejsc w celu stworzenia tarasu widokowego

Podsektory
Sektory podzielone są na podsektory. Każde kolejne wyjścia (wormitoria) na danym sektorze oznaczone są cyframi zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Każde krzesełko jest przyporządkowane do takiego podsektora jaki jest numer najbliższego wyjścia. Tworzy to następujący podział:

 • na parterze:
  A1, A2, A3, B1, B2, B3, B4, B5, D1, D2, D3, D4, E1, E2, VIP, G1, G2, I1, I2, I3, I4, J1, J2
 • na piętrze trybuny wschodniej:
  C1, C2
 • na piętrze trybuny południowej:
  F1, F2, F3, F4, H1, H2, H3

Sektor VIP formalnie nie jest podzielony na podsektory.

Numeracja krzesełek przebiega również zgodnie z ruchem wskazówek zegara, ale jest jedna na całym sektorze i nie jest zależna od numeru podsektora. Nie istnieje prosta zależność pozwalająca z numeru krzesełka odczytać przynależność do podsektora. Dzieje się tak dlatego, że liczba krzesełek jest różna w różnych rzędach.

Wyposażenie sektorów

sektorgastronomiatoalety damskietoalety męskie
barykasyWCum.WCpis.um.
A171149149
B210135132213
D278381610
E1452585
F14434104
VIP1-22242
G14425104
H1442486
I312136132015
J1444586

* Na stadionie znajduje się ponadto 7 toalet dla osób niepełnosprawnych - 4 na sektorze C, 1 na sektorze VIP i 2 w Holu Wschodnim.
* Na sektorze C jest jeden bar z obniżoną ladą wyposażony w jedną kasę.
* Każda z 26 sky-boxów ma własną toaletę, widzowie korzystają z kuchni sektora VIP lub posiłków dostarczanych bezpośrednio do loży.
* Dziennikarze z loży prasowej korzystają z zaplecza sanitarnego sektora F lub Górnej Strefy Prasowej oraz zaplecza gastronomicznego sektora VIP.

Strefa Komercyjna

Rozciąga się wzdłuż ulicy Focha pod Trybuną Północną. Obejmuje 7 lokali handlowych o różnych powierzchniach każdy z osobnym wejściem bezpośrednio z ulicy. Oczekuje się, że w dwóch skrajnych ulokują się kawiarnie, a w pozostałych sklepy lub inne placówki komercyjne. Każdy z lokali jest dwupoziomowy - na piętro prowadzą schody osobne dla każdego obiektu.
Dzięki takiemu rozwiązaniu ten fragment ulicy Focha, dotąd raczej nieciekawy i poza porami meczu nieużytkowany stanie się atrakcyjną arterią handlową. Zlokalizowane tu punkty gastronomiczne posłużą krakowaniom i turystom wypoczywającym na Błoniach.

Korytarz Północny

Korytarz komunikacyjny przebiegający pod cała Trybuną Pólnocną. Łączy on hole Wschodni i Zachodni. W korytarzu znajduje się 7 wejść na sektory A i B. Są też dwa, zlokalizowane pomiędzy linią Strefy Komercyjnej, wyjścia bezpośrednio na ulicę Focha. Wejście przez nie nie będzie możliwe i najprawdopodobniej będą one służyć tylko do szybszego opuszczenia sektorów A i B po meczu. W pobliżu wyjść na Focha znajdują się małe toalety. Korytarz służy do tego by kibice mogli przedostać się do jednego z holów i tam korzystali z barów i toalet.

Decyzją władz klubu Korytarz Północny zostanie w środku przegrodzony metalową barierką i nie będzie możliwa komunikacja między sektorami. Kibice będą mogli udać się tylko do jednego najbliższego holu.

Podtrybunie zachodnie

Hol Zachodni

Podłużny hol od strony ulicy Kraszewskiego rozciąga się na całej długości trybuny. W odróżnieniu od Holu Wschodniego nie posiada zabudowanych pomieszczeń na wyższych kondygnacjach ponad sobą. Do holu prowadzą liczne wejścia z Placu Zachodniego. Od strony ulicy Focha łączy się z Korytarzem Północnym. W holu znajdują się 4 bary serwujące frytki, kanapki, sałatki, popcorn i napoje. Są też pomieszczenia pierwszej pomocy i kilka dużych toalet. Poprzez dwa krótkie przedsionki w południowej części można dostać się do wejść na trybuny, dwa inne wejścia w środkowej części prowadzą do strefy Sceny skąd także można dostać się na miejsca. Północna część holu nie ma wejść na trybuny bo mieści się nad nią sektor gości. W holu ulokowano też zejścia do podziemnego Zaplecza Sceny.

Decyzją władz klubu hol zostanie przegrodzony dwumetrowym metalowym płotem, który uniemożliwi komunikację między sektorami. Mniejsza część od strony Focha przeznaczona będzie dla kibiców z sektora A, którzy dostawać się tu będą poprzez Korytarz Północny. Ta część obejmuje około 1/4 długości i znajduje się na niej jeden bar. Pozostała część holu stanowi zaplecze sektora I.

Scena

Stadion Cracovii zaprojektowano tak by można było na nim organizować koncerty muzyczne i inne podobne imprezy.

W czasie meczów teren sceny stanowi po prostu dodatkowy umieszczony pod trybuną prostokątny hol połączony dwoma przejściami z przyległym Holem Zachodnim. Nie ma w nim żadnych dodatkowych pomieszczeń, jedynie dwa wejścia na sektor I.

Na czas koncertów trybuny ponad strefą sceny są rozbierane. Specjalna konstrukcja umożliwia ich pełny demontaż - szacuje się, że powinno to zająć nie więcej niż kilka godzin. Rozbiórce podlega 11 dolnych rzędów w centralnej części Trybuny Zachodniej. Tak powstaje wcięta w trybuny przestrzeń właściwej sceny, na której można dowolnie budować scenografię. Przestrzeń ta może być swobodnie poszerzona w stronę murawy. Dach ponad trybuną chroni elementy wyposażenia przed deszczem, jednak w razie potrzeby możliwa jest również budowa dodatkowego zadaszenia nad wysuniętym przodem sceny. W trakcie koncertów murawa stadionu musi być każdorazowo pokrywana warstwą chroniącą trawę przed zadeptaniem.

Zaplecze Sceny

Podziemne zaplecze Sceny ulokowane jest na poziomie -1, a zejścia do niego prowadzą z Holu Zachodniego. Obok znajduje się zbiornik przeciwpożarowy.

Foyer Sektora Gości

Do sektora wchodzi się schodami z wydzielonej części Placu Zachodniego. Zaplecze sektora gości ulokowane jest na poziomie +1. Najważniejszą jego częścią jest stosunkowo nieduże łukowato wygięte foyer. Na jego jednym końcu znajdują się wspomniane schody wejściowe, na drugim toalety. W samym narożniku stadionu znajduje się bar serwujący kanapki, sałatki, popcorn i napoje. Do foyer przylega pomieszczenie pierwszej pomocy. Na trybuny prowadzą dwa wejścia, których wyloty znajdują się w okolicach górnych rzędów krzesełek - odwrotnie niż w sąsiadujących sektorach kibiców Cracovii.

Podtrybunie wschodnie

Hol Wschodni

Olbrzymi hol po wschodniej stronie to główne to główny reprezentacyjny hol stadionu. Ma kształt trapezu rozszerzającego się od ulicy Focha w stronę południową. Prowadzą do niego liczne wejscia z Placu Wschodniego. Od strony ulicy Focha łączy się z Korytarzem Północnym. Tuż obok jest przejscie do Restauracji Klubowej. Schody umieszczone centralnej części holu pozwalają dostać się do umieszczonego ponad holem Sklepu Kibica i Strefy Biurowej, a te w południowej umożliwiają dotarcie do Foyer Sektora E, Foyer Sektora F, Centrum Dowodzenia, Strefy Biurowej i Sektora dla Niepełnosprawnych. Do tych trzech ostatnich miejsc można także dostać się używając windy zlokalizowanej w pobliżu wspomnianych schodów. Inne dwie windy w środkowej części holu umożliwiają komunikację z Sklepem Kibica i Sektorem dla Niepełnosprawnych. Pięć krótkich korytarzy prowadzi do wejść na Trybunę Zachodnią. W samym holu ulokowano 4 bary serwujące frytki, kanapki, sałatki, popcorn i napoje. Mieszczą się tu także liczne męskie i żeńskie toalety oraz pokoje pierwszej pomocy. Do holu przylegają obszerne szatnie dla pracowników, hydrofornia i pokój ochrony.


Decyzją władz klubu hol zostanie przegrodzony dwumetrowym metalowym płotem, który uniemożliwi komunikację między sektorami. Mniejsza część od strony Focha przeznaczona będzie dla kibiców z sektora B, którzy dostawać się tu będą poprzez Korytarz Północny. Ta część obejmuje około 2/5 długości i znajdują się na niej dwa bary. Pozostała część holu stanowi zaplecze sektora D. W podobny sposób odizolowane są schody na południowym krańcu holu, z których mogą korzystać tylko kibice udający się do sektorów E i F. Barierki tworzą korytarze od wejscia do schodów odrębnie do każdego z tych dwóch sektorów. Sklep Kibica

Sklep ulokowany jest na poziomie +1. Niepełna zabudowa tej kondygnacji jest pomyślana tak, by sklep wyglądał jakby był zawieszony pod sufitem Holu Wschodniego. Można się tam dostać z tego właśnie holu schodami lub jedną z dwóch wind. Ściany sklepu będą półprzezroczyste i podświetlane.

Strefa Biurowa

Na poziomie +2 we wschodniej części budynku stadionu znajdują się pomieszczenia biurowe MKS Cracovia SSA. Prowadzą do nich cztery drogi - bezpośrednia klatka schodowa umieszczona na rogu ulic Focha i Kałuży (która pozwala też na przejście do Restauracji Klubowej), schody w centralnej części Holu Wschodniego (wspólne z Sklepem Kibica), przejście do Sektora Dla niepełnosprawnych, gdzie są 2 windy i ostatnia poprzez przedsionek w południowej części zapewniający połączenie z Centrum Dowodzenia i Sektorem dla Niepełnosprawnych osiągalny windą i schodami z Holu Wschodniego. Właśnie w tym przedsionku mieści się recepcja. W strefie zaplanowano 28-30 pokojów biurowych lecz liczba ta może być zmieniona wskutek innego podzielenia pomieszczeń. Strefa jest podzielona na dwie części - pierwszą dla dla zarządu i księgowości, a drugą dla reszty pracowników. Są dwie sale konferencyjne mniejsza i większa z ruchomą ścianą umożliwiająca połączenie ich. Jest tu też serwerownia, pomieszczenia archiwum i kasy, pokój socjalny, dwa aneksy kuchenne i kilka toalet. Strefa nie ma własnych okien i jest oświetlana przez świetliki w dachu i okienka wychodzące na Sektor dla Niepełnosprawnych.

Sektor dla Niepełnosprawnych

Sektor dla osób niepełnosprawnych to taras na poziomie +2 wzdłuż całej Trybuny Wschodniej. Taras ma postać długiego korytarza z boku którego są wyznaczone na przemian miejsca dla wózków inwalidzkich i krzesełka dla ewentualnych opiekunów. Od położonych poniżej sektorów B i D oddziela je niska barierka. Taras jest rozdzielony na środku przeszklonym przedsionkiem, w którym są dwie windy łączące sektor z Holem Wschodnim i Sklepem Kibica. W przedsionku znajduje się mały bar z obniżoną ladą serwujący kanapki, sałatki, popcorn i napoje oraz pomieszczenie pierwszej pomocy. Jest tu też przejście do Strefy Biurowej i wejście na podest kamerzysty ulokowany ponad krzesełkami Trybuny Wschodniej. Na obu końcach korytarzy są zlokalizowane toalety. Na południowym krańcu jest dodatkowa winda i przejście (raczej tylko służbowe), za pomocą którego można dostać się do Strefy Biurowej, Centrum Dowodzenia i schodów w dół. W dachu nad tarasem umieszczono świetliki.

Podtrybunie południowe

Foyer Sektora E

Położone na poziomie +1 po wschodniej stronie. Do foyer dostaje się schodami z Holu Wschodniego. Dodatkowa ewakuacyjna klatka schodowa mającą wyjście na Drogę Zapleczową umożliwia szybsze opuszczenie sektora po meczu (brak informacji czy wyjście to będzie dostępne dla kibiców). Z foyer jest, raczej tylko służbowe, przejście do Foyer VIP. Foyer ma nieco wygięty kształt i jest najmniejsze w porównaniu z zapleczami innych sektorów Trybuny Południowej. Przylegają do niego toalety i pomieszczenie pierwszej pomocy. Znajduje się tu bar sprzedający kanapki, sałatki, popcorn i napoje. Na trybuny prowadzą dwa wejscia.

Foyer Sektora F

Położone na poziomie +3 po wschodniej stronie. Do foyer dostaje się długimi schodami z Holu Wschodniego. Dodatkowa ewakuacyjna klatka schodowa mającą wyjście na Drogę Zapleczową umożliwia szybsze opuszczenie sektora po meczu (brak informacji czy wyjście to będzie dostępne dla kibiców). Z foyer jest, raczej tylko służbowe, przejście do klatki schodowej łączącej strefy prasowe i dalej do Foyer Sektora H. Do foyer przylegają toalety i pomieszczenie pierwszej pomocy. Znajduje się tu bar sprzedający kanapki, sałatki, popcorn i napoje. Na trybuny prowadzą cztery wejscia.

Foyer Sektora G

Położone na poziomie +1 po zachodniej stronie. Do foyer dostaje się schodami z Placu Zachodniego. Dodatkowa ewakuacyjna klatka schodowa mającą wyjście na Drogę Zapleczową umożliwia szybsze opuszczenie sektora po meczu (brak informacji czy wyjście to będzie dostępne dla kibiców). Z foyer jest, raczej tylko służbowe, przejście do Foyer VIP. Foyer ma największą powierzchnię w porównaniu z zapleczami innych sektorów Trybuny Południowej. Przylegają do niego toalety i pomieszczenie pierwszej pomocy. Znajduje się tu bar sprzedający kanapki, sałatki, popcorn i napoje. Na trybuny prowadzą dwa wejscia.

Foyer Sektora H

Położone na poziomie +3 po zachodniej stronie. Do foyer dostaje się klatką schodową z Placu Zachodniego. Dodatkowa ewakuacyjna klatka schodowa mającą wyjście na Drogę Zapleczową umożliwia szybsze opuszczenie sektora po meczu (brak informacji czy wyjście to będzie dostępne dla kibiców). Z foyer jest, raczej tylko służbowe, przejście do klatki schodowej strefy prasowe i dalej do Foyer Sektora F. Do foyer przylegają toalety i pomieszczenie pierwszej pomocy. Znajduje się tu bar sprzedający kanapki, sałatki, popcorn i napoje. Na trybuny prowadzą trzy wejscia.

Hol VIP

Położony na poziomie 0 z bezpośrednim wejściem z Drogi Zapleczowej. Gości wita reprezentacyjna recepcja, a schody do góry prowadzą ich do Foyer VIP. Hol pełni także rolę dostępnej dla prasy strefy mieszanej.

Foyer VIP

Położone na poziomie +1 i dostępne schodami z Holu VIP. Funkcjonalnie podzielone na trzy pasy. Pas najbardziej oddalony od trybuny to miejsce relaksu zaopatrzone w wygodne kanapy. Pas najbliższy trybunie jest wyposażony w stoliki i pełni rolę kawiarniano-restauracyjną. Rozdziela je nieumeblowany środkowy pas. Od strony zachodniej foyer kończy się kuchnią, gdzie przygotowywane będą posiłki dla gości sektorów VIP i Sky-Box. Tuż obok jest wejście do klatki schodowej łączącej m.in. Dolną i Górną Strefę Prasową lecz przede wszystkim umożliwiającą dotarcie do Foyer Sky-Boxów. Toalety znajdują się w pobliżu schodów na wschodnim krańcu foyer. Na sektor VIP goście dostają się poprzez jedne z czterech przesuwanych szklanych drzwi.

Sky-Boxy

Sky-Boxy to 26 ekskluzywnych lóż ulokowanych na poziomie +2 pomiędzy parterem, a balkonem Trybuny Południowej. Każda loża składa się z pokoju i przylegającej do niego toalety. Cztery największe sky-boxy mają dodatkowe aneksy kuchenne. Wykorzystanie pokoju zależy od najemcy loży, ogólny plan przewiduje stoły do konferencji lub bankietów. Pokoje są całkowicie przeszklone od strony murawy. Do każdej loży przylega osobna trybuna z trzema rzędami VIPowskich krzesełek. W zależności od wielkości sky-boxa liczba krzesełek liczy od 12 poprzez 15 i 18 do do 30. Na trybuny z pokojów przechodzi się przez przeszklone przesuwane drzwi. Każdy Sky-Box ma swoje osobne wejście z Foyer Sky-Boxów.

Foyer Sky-Boxów

Spore podłużne zaplecze Sky-Boxów tak jak i one położone na poziomie +2. Faktycznie są to cztery osobne pomieszczenia rozdzielone trzema klatkami schodowymi prowadzącymi do Drogi Zapleczowej. Środkowa z nich (tzw. prasowa) umożliwia dotarcie Foyer VIP. Czwarta klatka osiągalna z Plac Zachodniego znajduje się na zachodnim krańcu. Foyer nie jest wyposażone w żadne obiekty sanitarne bo toalety znajdują się bezpośrednio w sky-boxach. Nie ma też żadnych punktów gastronomicznych - goście sky-boxów moga korzystać z usług baru w Foyer VIP lub bezpośrednio zamawiać jedzenie do swoich loży.

Dolna Strefa Prasowa

Zlokalizowana na poziomie 0 dolna część strefy prasowej posiada odrębne wejście z Drogi Zapleczowej wyposażone w recepcję. Strefa składa się z dwóch większych pomieszczeń. Pierwszym jest obszerna sala konferencyjna z podestami z przodu dla odpowiadających na pytania uczestników konferencji i z tyłu dla kamer TV. Drugie pomieszczenie to pokój pracy dziennikarzy - znajdują się w nim biurka umożliwiające swobodne pisanie korespondencji. Toalety zlokalizowano pomiędzy oboma pomieszczeniami. Podłużny korytarz łączy dolną strefę prasową z Holem Wejściowym dla Zawodników, który pełni rolę strefy mieszanej. Dolna strefa prasowa jest przeznaczona na czas przed lub po meczu. W czasie samego meczu dziennikarze przebywają w Górnej Strefie Prasowej, z którą cześć dolna jest połączona windą i klatką schodową.

Górna Strefa Prasowa

Górna część strefy pasowej położona jest na poziomie +4 czyli najwyższej kondygnacji stadionu. Z Dolną Strefą Prasową jest połączona za pomocą windy i klatki schodowej. Ponadto strefa ma dostęp do dwóch innych klatek schodowych (z wszystkich czterech zlokalizowanych w Podtrybuniu Południowym brak tylko wylotu zachodniej ewakuacyjnej). Strefa to obszerna galeria ponad ostatnim rzędem sektorów F i H. Wzdłuż niej umieszczono 25 trzyosobowych stanowisk dla komentatorów radiowych i telewizyjnych. Siedzenia dla dziennikarzy prasowych mieszczą się poniżej jako wydzielone 4 rzędy trybuny F, do której prowadzą dwie pary drzwi. 50 spośród tych siedzeń jest wyposażonych w pulpity umożliwiające pisanie podczas meczu. W środku holu zlokalizowano osobne pomieszczenie dla spikera i realizatora dźwięku. We wschodniej części strefy są dwa zabudowane studia TV. Te trzy pomieszczenia są akustycznie izolowane od stadionu za pomocą panoramicznych szyb. Także w tej części stadionu są toalety. W strefie wydzielono trzy stanowiska dla kamer telewizyjnych - jedno centralnie nad linią środkową boiska i dwa po bokach na wysokości linii pól karnych. Dwie inne platformy dla kamer znajdują się na środku trybun Zachodniej i Wschodniej.

Hol Wejściowy dla Zawodników

Zlokalizowany na poziomie 0 z odrębnym wejściem z Drogi Zapleczowej położonym dokładnie na osi linii środkowej boiska. Podłużny korytarz łączy hol z Dolną Strefą Prasową. Połączenie to jest konieczne bo hol dla zawodników pełni rolę dostępnej dla prasy strefy mieszanej. Zachodnia strona holu przewidziana jest jako miejsce udzielania wywiadów. Na wprost wejścia do holu jest wejście do Strefa Szatniowa. Dwie pary bocznych drzwi prowadzą bezpośrednio do, także ulokowanych w strefie szatniowej, pokoju dla rodzin zawodników i pomieszczenia usługowe o bliżej nieokreślonym przeznaczeniu.

Strefa Szatniowa

Główne wejście do strefy dostępnej niemal wyłącznie dla sportowców prowadzi z Holu Wejściowego dla Zawodników, lecz istnieje także dodatkowe przejście z Holu VIP. Środkiem strefy szatniowej jest szeroki korytarz, który od głównego wejścia biegnie wprost na murawę stadionu. To właśnie tym korytarzem sędziowie i obie drużyny udają się na boisko. Ostatni odcinek korytarza jest obniżony, zawodnicy schodzą schodkami w dół (co jest konieczne bo nad nim znajdują się trybuny), i kolejnymi schodkami wydostają się na płytę stadionu. Ostatnie metry pokonują pod rozkładanym tunelem. Po obu stronach korytarza mieszczą się rożne szatnie i inne pomieszczenia przeznaczone dla sportowców - dostępne przez boczne korytarze. Po lewej jest magazyn, bliżej niesprecyzowanego przeznaczenia pomieszczenie usługowe (z osobnym wejściem z Holu Wejściowego dla Zawodników) i szatnia gości. Boczny korytarz w prawo jest dłuższy bo mieszczą się tu pokój badań, pokój kontroli antydopingowej, szatnia sędziów, szatnia delegata szatnia młodzików, pokój dla rodzin zawodników (z osobnym wejściem z Holu Wejściowego dla Zawodników), sala rozgrzewki (połączona z siłownią), pokój odnowy biologicznej (połączony z sauną i wannami jacuzzi), a na samym końcu bocznego korytarza szatnia Cracovii. Wymienne tu obiekty nie są pojedynczymi izbami, to małe zamknięte kompleksy z osobnym wejściem złożone z głównego pokoju, szatni, łazienek, czy, jak w przypadku pokojów badań i kontroli antydopingowej, mające wręcz własne poczekalnie.

Osobnego opisu wymagają główne szatnie zawodników. Obie, Cracovii i gości, są niemal bliźniacze. Łącza powierzchnia każdej to ponad 130 metrów kwadratowych. Cześć przeznaczona dla piłkarzy składa się z szatni, pomieszczenia masażu, toalet i pryszniców. Dla sztabu szkoleniowego przewidziano pokój narad oraz osobne szatnie i toalety. Z szatni Cracovii są bezpośrednie przejścia do sąsiadujących sali rozgrzewki i kompleksu odnowy biologicznej.

Centrum Dowodzenia

Centrum stadionowego monitoringu umieszczono w południowo-wschodnim narożniku stadionu na poziomie +2. Pochylone okna w pomieszczeniu umożliwiają bezpośrednią obserwację większości trybun. Wejście do Centrum Dowodzenia znajduje się w przedsionku, zapewniającym komunikację ze Strefa Biurową (i z Sektorem dla Niepełnosprawnych). Prowadzi tam winda i schody, oba z Holu Wschodniego.

Strefa Techniczno-Magazynowa

W południowo-zachodnim narożniku stadionu na poziomie 0 mieści się strefa pomieszczeń pomocniczych. Ma ona kilka wejść z Holu Zachodniego, Drogi Zapleczowej i tunelu służącego do wjazdu na płytę stadionu. Zlokalizowano tu szatnie, toalety i stołówkę dla pracowników obsługi. Dużą część strefy zajmują różne pomieszczenia techniczne. Znajduje się tu obszerny magazyn, a także śmietnik.

Garaż Maszyn

Garaż z dwoma wjazdami z Drogi Zapleczowej ulokowany jest tuz obok tunelu służącego do wjazdu pojazdów na stadion i jest z nim połączony. Do garażu przylegają warsztat i magazyn.

Uwagi

 • W opisie stadionu pominięto rozrzucone po całym stadionie wentylatornie, pompownię, wymiennikownię ciepła, stację trafo i inne tego typu pomieszczenia. Ich istnienie jest niezbędne dla funkcjonowania obiektu, jednak ich lokalizacja jest interesująca jedynie dla pracowników stadionu. Pominięto też małe pomocnicze pomieszczenia o charakterze technicznym lub porządkowym.
 • Stadion spełnia wymagania kategorii 3 UEFA. Spełnia też większość wymagań z wyższej kategorii Elite, ale ma zbyt małą pojemność by ją otrzymać.

źródło: WikiPasy.pl

Historia

Stadion powstał w 1912 roku według projektu architekta Franciszka Mączyńskiego - Park Gier Klubu Sportowego "Cracovia", zbudowano go na terenach "łąkach zwierzynieckich" (teren pomiędzy dzisiejszymi ulicami: 3 Maja, al. Krasińskiego, Stachowicza oraz Kraszewskiego) teren przejęto od sióstr Norbertanek w wieczystą dzierżawę. Pracami budowlanymi kierował inż. Tadeusz Zieliński. Budowa nie byłaby możliwa bez społecznej ofiarności, zebrano 8 200 koron do czego walnie przyczynił się mający szerokie kontakty z bogatą arystokracją Kazimierz Jurjewicz - późniejszy prezes Cracovii, całość kosztowała 20 tysięcy. Jednocześnie powstało obok drugie boisko, treningowe. Stadion otwarto meczem z lwowską Pogonią 31 marca 1912 (2:2). Początkowo widownia składała się z drewnianej trybuny na 300 miejsc siedzących i nasypu z miejscami stojącymi. Był to pierwszy na ziemiach polskich stały stadion będący własnością klubu sportowego.

Początkowo stadion wyglądał całkowicie inaczej niż dzisiaj. Trybuna główna stała od strony obecnej al. Focha, stąd kibice mieli wspaniały widok na Wawel, którego nie zasłaniały żadne budowle. Stadion otoczony był żwirową bieżnią, na której mogli występować lekkoatleci. Za bramkami pomiędzy boiskiem i bieżnią było więcej miejsca niż obecnie, także z myślą o lekkoatletach. Główne wejście na stadion znajdowało się na miejscu dzisiejszego hotelu „Cracovia" - tuż za nasypem kolejowym (przypomnijmy, że w miejscu Alei Krasińskiego znajdował się nasyp, po którym wiodła linia kolejowa do Zakopanego, która została zlikwidowana w 1917 roku). Park Gier KS Cracovia obejmował, znacznie więcej terenu niż sam stadion, bo aż do dzisiejszych Alei.

W lipcu 1925 roku Kraków dotknęła wielka powódź, ucierpiał przy ty również stadion Cracovii. Stadion nadawał się do generalnego remontu , wtedy właśnie Jan Łazarski namówił prezesa Cetnarowskiego do budowy betonowego toru kolarskiego. Rok później 18 lipca 1926 zostaje oddany do użytku największy w Polsce betonowy tor wyścigowy. Tor miał wymiary 440 metrów długości i 8 metrów szerokości.

Stadion Cracovii przekazany został Stowarzyszeniu w 1951 roku. 16 grudnia 1963r spłonęła zabytkowa drewniana trybuna. Pożar wybuchł jednocześnie w pięciu miejscach. "Nieznanych sprawców" podpalenia nigdy nie ustalono. Po zagadkowym pożarze 16 grudnia rozpoczęto odbudowę stadionu. Oznaczało to blisko trzyletnią tułaczkę piłkarzy Cracovii, którzy na stadion powrócili dopiero jesienią 1966 r., a sama odbudowa trwała jeszcze rok dłużej.

W latach 1968 oraz 1969 przebudowano tor kolarski oraz powstały trybuny z miejscami siedzącymi. Zniknęły m.in. korty tenisowe, na których terenie działało letnie kino oraz wesołe miasteczko.

HISTORIA NAZWY STADIONU

W 1936 stadion otrzymał imię marszałka Polski Józefa Piłsudskiego - Naczelnik przynajmniej trzykrotnie odwiedził stadion "Cracovii". Po raz pierwszy odnotowano jego wizytę w 1917 podczas meczu z 1 pułkiem Legionów, w 1921 roku oglądał Pasiaków grających z warszawską "Polonią", rok później z budapeszteńskim "Vasasem". Po II wojnie Światowej stadion nosił imię sławnego prezesa klubu, a także PZPN, dr Edwarda Cetnarowskiego . W końcu lat czterdziestych obie nazwy, stara i nowa, zniknęły ze stadionu i z papierów klubowych. Nazwę marszałka Polski stadionowi przywrócono 31 października 1991r. Specjalna uroczystość odbyła się 10 listopada 1991 w dniu meczu z Sandecją Nowy Sącz.

Źrodło: Wikipasy.pl

Oferta

SPOTKANIE BIZNESOWE NA STADIONIE CRACOVII

Planujesz zorganizować spotkanie biznesowe, bądź imprezę okolicznościową, jednak nie masz pomysłu, z której oferty skorzystać? Szukasz miejsca, które spełni Twoje wymagania i oczekiwania? Podpowiadamy: stadion Cracovii przy ulicy Kałuży 1!

Oddany do użytku pod koniec września 2010 roku stadion „Pasów" należy do najnowocześniejszych tego typu obiektów - nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Poza efektownym wyglądem, stadion dysponuje również bogatym zapleczem, w tym pomieszczeniami, które zapewnią Państwu warunki do przeprowadzenia konferencji, a także stworzą miłą atmosferę podczas bankietów i innych imprez.

Oferujemy klientowi biznesowemu dwie w pełni wyposażone sale konferencyjne oraz salę VIP. Jasne i przestronne, połączone z nowoczesnym wyposażeniem, tworzą optymalne warunki do różnego rodzaju spotkań. Do dyspozycji mamy trzy sale mogące pomieścić od 100 do nawet 250 osób, o powierzchni od 100 do 500 m2.

Nasze sale wyposażone są w nowoczesny sprzęt audiowizualny, nagłośnienie, rzutnik, dysponują także dostępem do Internetu. Ponadto jedna z nich przedzielona jest przesuwaną ścianką, co daje możliwość podziału jej na dwie odrębne części.

Kontakt
sponsoring@cracovia.pl

Zwiedzanie stadionu

#CRACOVIATOUR - ODWIEDŹ STADION CRACOVII!

Odwiedź stadion najstarszego klubu sportowego w Polsce i stań się częścią pasiastej historii! Odkryj zakątki i miejsca, których nie zobaczysz, przychodząc na mecz.

Poznaj nasze tradycje i osiągnięcia oglądając eksponaty w klubowym muzeum. Poczuj się jak VIP zasiadający w loży SkyBox. Zobacz jak wygląda szatnia I drużyny i murawa z perspektywy piłkarzy.

WYCIECZKA INDYWIDUALNA

Trasa obejmuje: muzeum, strefę VIP, strefę prasową, szatnię oraz płytę boiska

To świetny pomysł na prezent. Zwiedzanie odbywa się wyłącznie w towarzystwie przewodnika.

Osoby zainteresowane zwiedzaniem w zorganizowanych grupach wycieczkowych proszone są o kontakt:

Mailowy: marketing@cracovia.pl

Zwiedzanie indywidualne możliwe jest po wcześniejszym zarezerwowaniu terminu na stronie bilety.cracovia.pl i może zostać odwołane z uwagi na mecz ligowy piłkarzy Cracovii lub niewystarczającą liczbę zwiedzających (mniejszą niż 5 osób).

CRACOVIA TO RÓWNIEŻ