Najbliższy rywal - Piast Gliwice

    15.03.2022
    Najbliższy rywal - Piast Gliwice

    W niedzielne popołudnie "Pasy" podejmą u siebie ekipę Piasta Gliwice. Pora bliżej poznać historię naszego najbliższego rywala.

    Piast Gliwice powstał 18 czerwca 1945 roku z inicjatywy wysiedleńców ze Lwowa podczas przebywania w miejscowym klubie "Perełka". Rejestracji nowego zespołu dokonano dzień później w Zarządzie Miejskim. Na początku okresu socjalizmu w Polsce, "Piastunki" kilkukrotnie zmieniały swoją nazwę, a także łączyły się z innymi gliwickimi drużynami. W 1949 roku, Piast zmienił nazwę na Metal, a kilka miesięcy później stał się Stalą Gliwice. Taki stan rzeczy miał się do 1955 roku, kiedy następował powrót nazewnictwa polskich zespołów do tego, pod jakimi były one zakładane.

    W sezonie 1956 trzecioligowy Piast awansował o klasę rozgrywkową wyżej, dzięki przeprowadzonej reorganizacji rozgrywek; podzielono wówczas II Ligę na północną i południową. Gliwiczanie przebywali na zapleczu Ekstraklasy przez niemal 30 lat, z pięcioletnią przerwą na pobyt w realiach III Ligi. Poza tym, w 1978 i 1983 roku, "Piastunki" awansowały do finału rogrywek o Puchar Polski. Ponowny spadek na trzeci szczebel rozgrywek nastąpił w 1989 roku.

    Transformacja ustrojowa mocno dotknęła naszych najbliższych rywali, którzy w 1993 roku wycofali się z rozgrywek z powodów finansowych. Wówczas doszło do fuzji tego klubu z Bojkowem Gliwice, dzięki czemu przez kilka lat istniał Piast Bojków. W 1997 roku, Gliwicki Klub Sportowy odłączył się od dotychczasowego wspólnika i rozpoczął swoją nową część historii grając w rozgrywkach B Klasy. W ciągu sześciu sezonów zreaktywowany Piast wywalczył awans do II Ligi.

    W 2008 roku, zespół z Gliwic po raz pierwszy awansował do najwyższej klasy rozgrywkowej, dzięki zajęciu trzeciego miejsca na zapleczu. Piast rozegrał w Ekstraklasie 2 kolejne sezony; ostatnie miejsce w tabeli w 2010 roku doprowadziło do powrotu na drugi szczebel zmagań noszący już nazwę 1 Ligi. Nie minęły 2 lata, a zespół ten znów pojawił się w krajowej elicie, skąd gliwiczanie już od tej pory nie spadli.

    W premierowych rozgrywkach po ponownym awansie zajęli 4. pozycję, dzięki czemu po raz pierwszy mogli rozegrać mecze na arenie międzynarodowej w eliminacjach Ligi Europy. Najlepsze było jednak dopiero przed Piastem. W 2016 roku, zespół z Górnego Śląska został wicemistrzem, a trzy lata później świętował jedyne jak do tej pory Mistrzostwo Polski. W kolejnych zmaganiach, podopieczni Waldemara Fornalika nie zeszli z podium, ale wywalczyli miejsce na jego najniższym szczeblu.

    Do tej pory Piast zagrał łącznie 10 spotkań w europejskich pucharach. W pierwszych trzech podejściach, zespół grający w niebiesko-czerwonych strojach nie zdołał ograć swoich rywali z inauguracyjnych rund (kolejno Qarabağu, IFK Göteborg, BATE Borysów [el.LM] i Riga FC [el. LE po porażce z Białorusinami]). W 2020 roku "Piastunki" rozegrały dokładnie 3 spotkania w eliminacjach Ligi Europy; ograły Dynamo Mińsk i TSV Hartberg, a drogę do fazy grupowej zamknęła im FC Kopenhaga.

    Po 25 kolejkach obecnego sezonu, Piast zajmuje ósmą pozycję w tabeli PKO BP Ekstraklasy; wygrał i przegrał po 9 meczów, a zremisował 7. Zespół pod wodzą Waldemara Fornalika ma dokładnie 2 punkty przewagi nad będącymi miejsce niżej "Pasami".

    Najlepsi strzelcy: Patryk Sokołowski, Alberto Toril - 5 goli

    Najlepszy asystent: Damian Kądzior - 8 asyst

    Najdłużej na boisku: František Plach - 2370 minut

    CRACOVIA TO RÓWNIEŻ