Najbliższy rywal - Pogoń Szczecin

  19.09.2023
  Najbliższy rywal - Pogoń Szczecin

  W sobotę czas na kolejny ligowy pojedynek Pasów - tym razem #NaStadionie przy ul. Kałuży zmierzymy się z Pogonią Szczecin. Czas bliżej przyjrzeć się historii naszego najbliższego przeciwnika.

  Historia naszego najbliższego przeciwnika rozpoczyna się w 1948 roku. 21 kwietnia powstaje dwusekcyjny klub pod nazwą Sztorm, w którym trenowali piłkarze i pięściarze. Kilkanaście miesięcy później kilka zespołów z miasta na Pomorzu Zachodnim łączy się w jeden działający jako KS Związkowiec. Ten twór jednak nie przetrwał zbyt długo, bo w jego miejsce w listopadzie 1950 roku założono Kolejarza Szczecin, czyli klub przy Zarządzie Portu Szczecin. Po pięciu latach zdecydowano się zmienić nazwę na obecnie obowiązującą, czyli Pogoń. Jej geneza wywodzi się od jednego z najbardziej utytułowanych klubów dwudziestolecia międzywojennego w Polsce, czyli Pogoni Lwów.

  W latach pięćdziesiątych zespół walczył w rozgrywkach międzywojewódzkich. Było tak aż do 1957 roku, gdy Portowcy wywalczyli najpierw awans do ówczesnej II Ligi, a w kolejnym sezonie wygrali także na zapleczu Ekstraklasy, dzięki czemu mogli zadebiutować w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. W kolejnych latach klub ze Szczecina rywalizował przede wszystkim wśród najlepszych zespołów piłkarskich w kraju, ale w międzyczasie zdarzały się kilkuletnie epizody pobytu na drugim szczeblu ligowym. W okresie PRL-u Pogoń miała swój najlepszy okres w latach osiemdziesiątych; w 1984 roku jej zawodnicy wywalczyli brązowy medal Mistrzostw Polski, a 3 lata później zostali wicemistrzami kraju. Oprócz tego w 1981 i 1982 roku byli finalistami Pucharu Polski.

  Po upadku komunizmu, losy naszych najbliższych rywali były falą wzlotów i upadków. Lata 90 to balansowanie pomiędzy miejscami w środku ligowej tabeli, a grą o utrzymanie, lub rywalizowaniem w II Lidze. W 1999 roku powstała Sportowa Spółka Akcyjna. Pod rządami tureckiego przedsiębiorcy, Sabriego Bekdaşa, rozpoczęto sprowadzanie do zespołu uznanych nazwisk z ligowym doświadczeniem (np. Brasilii, Jerzego Podbrożnego, Grzegorza Mielcarskiego, czy Kazimierza Węgrzyna). Dzięki takiej polityce, kibice w Szczecinie mogli świętować zajęcie drugiego miejsca w rozgrywkach Ekstraklasy w sezonie 2000/2001. Oprócz tego, Pogoń była półfinalistą Pucharu Ligi Polskiej. Jak się później okazało, Bekdaş pozostawił klub z długami, a na przejęcie zespołu zdecydował się Les Gondor. Sytuacja za nowego właściciela była jednak coraz gorsza, co poskutkowało spadkiem z najwyższej klasy rozgrywkowej w 2003 roku.

  Wówczas na pomoc Pogoni przyszedł Antoni Ptak. Były właściciel między innymi Łódzkiego Klubu Sportowego postanowił przenieść należącą do niego Piotrcovię Piotrków Trybunalski do Szczecina, co za tym idzie, dokonać fuzji z dwukrotnym wtedy wicemistrzem Polski. Zaledwie po sezonie spędzonym w II Lidze, Portowcy powrócili do krajowej elity. W 2006 roku klub zarządzany przez Antoniego i Dawida Ptaków rozpoczął strategię polegającą na sprowadzaniu dużej liczby zawodników z Brazylii. Działo się tak ze względu na zniesienie limitu piłkarzy spoza Unii Europejskiej przez Ekstraklasę S.A.. Przykładowo, w meczu przeciwko GKS-owi Bełchatów w sezonie 2005/2006, na boisku nie było ani jednego Polaka. Oprócz dziesięciu graczy z Kraju Kawy w polu, bramki strzegł Słowak, Boris Peškovič. W 2007 roku projekt "Brazylijskiej Pogoni" zakończył się; najpierw szczecinianie zajęli ostatnie miejsce w Ekstraklasie, a później rodzina Ptaków wycofała się z działania w klubie po nieudanej próbie przenosin do innego miasta.

  Od tego momentu zaczyna się historia nowego podmiotu, który powstał na bazie kibicowskiej Pogoni Nowej. Głównymi akcjonariuszami nowej formy Pogoni zostali Artur Kałużny i Grzegorz Smolny. Warto dodać, że ta spółka przejęła również tradycje dotychczasowej Pogoni. Zreaktywowany zespół ze Szczecina zaczął swoją drogę do Ekstraklasy od IV Ligi w sezonie 2007/2008. Ostatecznie Pogoń powróciła do najwyższej klasy rozgrywkowej w 2012 roku, gdzie pozostaje po dziś dzień. W ostatnich latach drużyna ze stolicy województwa zachodniopomorskiego zajmuje miejsca w górnej połowie ligowej tabeli. W sezonach 2020/2021 i 2021/2022, ekipa prowadzona wówczas przez Kostę Runjaicia zdobywała brązowe medale Mistrzostw Polski. W poprzednich rozgrywkach zespół przejął Jens Gustafsson, który wywalczył z Portowcami 4. miejsce.

  Pogoń kilkukrotnie brała udział w rozgrywkach o europejskie puchary. W 1984 i 1986 roku szczecinianie rywalizowali w Pucharze UEFA kolejno z 1. FC Köln i Hellasem Verona. Wówczas górą były kluby z RFN i Włoch. W 1995 i 2006 roku Portowcy rozgrywali swoje mecze w Pucharze Intertoto. Za pierwszym razem zajęli piąte miejsce w swojej grupie, za drugim zaś ograli Tiligul-Tiras z Mołdawii i ulegli czeskiej Sigmie Ołomuniec. W ostatnich trzech sezonach (wliczając w to ten niedawno rozpoczęty) grali zaś w eliminacjach do Ligi Konferencji Europy, gdzie w dwumeczach musieli uznać wyższość NK Osijek z Chorwacji (2021/2022), Brøndby IF z Danii (2022/2023) i KAA Gent (2023/2024).

  CRACOVIA TO RÓWNIEŻ