Najbliższy rywal - Śląsk Wrocław

    07.11.2023
    Najbliższy rywal - Śląsk Wrocław

    W piątkowy wieczór, podopieczni Jacka Zielińskiego zmierzą się z drużyną Śląska Wrocław. Pora bliżej przyjrzeć się historii tego klubu.

    Początek historii wrocławskiego klubu datuje się na 1947 rok. Kilka miesięcy wcześniej powstaje jednak Pionier, czyli ekipa stworzona przez członków Oficerskiej Szkoły Saperów, z którą później połączył się inny wojskowy zespół, Podchorążak. W pierwszych latach istnienia, Pionier walczył głównie w rozgrywkach A Klasy okręgu wrocławskiego, a w 1949 roku został przemianowany na Legię. Na początku lat 50. doszło do kolejnej zmiany nazewnictwa. Przez kilka lat mieliśmy do czynienia z Okręgowym Wojskowym Klubem Sportowym, a od 1955 roku z Centralnym Wojskowym Klubem Sportowym. W tamtym okresie, drużyna balansowała między dawną II, a III Ligą. Wreszcie w 1957 roku na stałe do nazwy zespołu dołączył obecny tam do dziś, Śląsk. 

    Sympatycy piłki na Dolnym Śląsku mieli swoje chwile triumfu w 1964 roku - właśnie wtedy Śląsk po raz pierwszy awansował do rozgrywek Ekstraklasy. Pierwszy pobyt w krajowej elicie potrwał 5 sezonów, ale po czterech latach spędzonych na zapleczu, wrocławianie ponownie pojawili się w gronie najlepszych klubów w Polsce. Przełom lat 70. i 80. XX wieku był najlepszym w historii tego klubu. Śląsk stawał trzykrotnie na podium zmagań ligowych, a do tego dołożył Puchar Polski zdobyty w 1976 roku i mistrzostwo kraju kilkanaście miesięcy później. W latach 80., Wojskowi byli zespołem środka tabeli, ale w 1987 roku dołożył do swojego dorobku kolejne trofea: drugi Puchar i pierwszy Superpuchar Polski.

    Po przemianach ustrojowych w Polsce, Śląsk musiał borykać się z kłopotami organizacyjno-finansowymi. W sezonie 1996/1997 nie dokończył nawet rozgrywek oddając ostatnie 3 mecze walkowerem i opuścił szeregi klubów Ekstraklasy. W trakcie kolejnych zmagań ligowych, sekcja piłkarska została wydzielona z reszty klubu. Wówczas założono Sportową Spółkę Akcyjną, a nazwa zespołu została lekko zmodyfikowana - z Wojskowego Klubu Sportowego, Śląsk stał się Wrocławskim Klubem Sportowym. Na początku XXI wieku, wrocławska ekipa balansowała między I, a II Ligą, ale w 2003 roku, zamiast walki o powrót do Ekstraklasy, kibice we Wrocławiu musieli się pogodzić ze spadkiem do dawnej III Ligi. 

    Powrót na zaplecze Ekstraklasy potrwał 2 sezony, a w kolejnych trzech latach ekipa z Wrocławia walczyła o ponowny awans do krajowej elity. Cel udało się zrealizować w sezonie 2007/2008 i od tamtego momentu Śląsk do dziś jest stałym uczestnikiem rywalizacji najlepszych klubów w kraju. W międzyczasie akcje klubu przejęło miasto. W 2009 roku we Wrocławiu świętowano zdobycie Pucharu Ekstraklasy w ostatniej edycji tych rozgrywek. Kilka miesięcy po tym triumfie, nowym większościowym właścicielem akcji Śląska został Zygmunt Solorz-Żak, czyli m.in. współzałożyciel telewizji Polsat.

    W okresie panowania telewizyjnego giganta we Wrocławiu, udało się zdobyć drugie w historii Mistrzostwo Polski (sezon 2011/2012) oraz drugi Superpuchar Polski. Pod koniec 2013 roku, akcje klubu powróciły w ręce władz miejskich, a na początku kolejnego roku nowymi akcjonariuszami zostały 3 wrocławskie firmy. Aktualnie, Śląsk zajmuje miejsca głównie w drugiej połowie tabeli Ekstraklasy, aczkolwiek w 2021 roku udało się wywalczyć 4. miejsce w zmaganiach najlepszych klubów w Polsce.

    Śląsk Wrocław zapisał się także złotymi zgłoskami w kwestii występów w europejskich pucharach. W 1977 roku był ćwierćfinalistą Pucharu Zdobywców Pucharów, gdzie Wojskowych zatrzymało dopiero słynne włoskie SSC Napoli. Klub dwukrotnych Mistrzów Polski wywalczył także dwukrotny awans do 1/8 finału Pucharu UEFA, a tam na drodze Śląska stanęły inne mocne zespoły: Liverpool FC i Borussia Mönchengladbach. W XXI wieku, klub z Wrocławia był bliski trzykrotnego awansu do fazy grupowej Ligi Europy. W 2011 roku w fazie Play-Off eliminacji, wrocławianie odpadli z Rapidem Bukareszt, w 2012 z Hannoverem 96, a 2 lata później z późniejszym triumfatorem zmagań, Sevillą FC. 

    CRACOVIA TO RÓWNIEŻ