Ponad 100 lat meczów z ŁKS-em [ZAPOWIEDŹ]

  03.04.2024
  Ponad 100 lat meczów z ŁKS-em [ZAPOWIEDŹ]

  Historia starć między Pasami a Łódzkim Klubem Sportowym jest ponad 100-letnia. W piątek czeka nas jej kolejny rozdział, niezwykle ważny dla naszego zespołu.

  Po raz pierwszy w historii oba zespoły spotkały się w sierpniu 1921 roku. W obecności ponad 4 tysięcy widzów Pasy rozbiły Łodzian 7:1, a gole zdobywali legendarni dla Cracovii zawodnicy, na czele ze Stanisławem Mielechem, Ludwikiem Gintelem i samym Józefem Kałużą. 

  Mecz na śniegu

  Cracovia i ŁKS regularnie grały ze sobą przez kolejne kilkanaście lat, aż do roku 1938, kiedy to łódzki klub spadł z najwyższej ligi, a na kolejne bezpośrednie mecze trzeba było poczekać niespełna 10 lat. W 1948 roku Łodzianie mogli się pochwalić, że jako jedni z nielicznych pokonali mistrzowski zespół Cracovii, w październiku wygrywając w Łodzi 1:0 i po części doprowadzając, że o tytule zdecydował wtedy dodatkowy mecz między Pasami a Wisłą Kraków.

  Czasy komunistyczne sprawiły, że przez kilka lat oba kluby występowały jako dziwne twory przypisane do zakładów pracy, więc "MPK Ogniwo" rywalizowało z "ŁKS Włókniarzem". Po powrocie do tradycyjnych nazw nieco zmieniły się role, bo tym razem to ŁKS przystępował do meczów z Cracovią jako faworyt. W 1958 roku miało miejsce wyjątkowe spotkanie na śniegu. "Mało kto spodziewał się, że beniaminek ekstraklasy — Cracovia wygra swój pierwszy mecz i to z ŁKS — 2:1 (1:1). O tym jak bardzo kibice kochają swój klub mówi najlepiej fakt, że na apel radiowy licznie zgłosili się wraz z żołnierzami i odgarnęli śnieg. Wbrew przypuszczeniom warunki do gry nie były najgorsze. Piłka nie zamieniała się w kulę śnieżną, a zawodnicy nie przewracali się" - pisała wtedy "Gazeta Krakowska". W tamtym sezonie zresztą to ŁKS sięgnął ostatecznie po tytuł mistrzowski.

  Szalony mecz w Łodzi

  W kolejnych latach oba zespoły spotykały się z dłuższymi i krótszymi przerwami, spowodowanymi ich awansami bądź spadkami. Dłuższa przerwa przyszła w 1984 roku, kiedy Cracovia spadła z ówczesnej I ligi, by wrócić do elity dopiero po 20 latach. ŁKS w tym czasie nieprzerwanie grał na poziomie Ekstraklasy przez blisko 30 lat — od 1971 do 2000 roku. 

  W XXI wieku oba kluby najpierw spotkały się na zapleczu Ekstraklasy. W czerwcu 2004 roku walcząca o awans Cracovia wypunktowała rywali z Łodzi, wygrywając 4:1, a z dzisiejszej perspektywy ciekawie wyglądają składy obu zespołów, gdzie znajdowali się obecni trenerzy Akademii Cracovii. W ataku Pasów grał wtedy Marcin Dudziński(trener drużyny U-15), a w ŁKS-ie występował wypożyczony Paweł Szwajdych(trener zespołu U-17). W 2006 roku do elity wrócił także ŁKS. Dla kibiców z Łodzi szczególnie pamiętne jest spotkanie z 2009 roku, bo chociaż Cracovia jeszcze w 89. minucie prowadziła w Łodzi 3:2, to ostatecznie przegrała to spotkanie 3:4. Dla kibiców obu klubów smutny był z kolei sezon 2011/2012, który zakończył się spadkiem obu zespołów. Cracovii co prawda po roku udało się wrócić do grona najlepszych drużyn w Polsce, ŁKS czekała jednak długa odbudowa, którą trzeba było rozpocząć od IV ligi.

  Historyczna seria karnych i wygrana po ponad 60 latach

  ŁKS finalnie wrócił z zaświatów i w 2019 roku ponownie grał w Ekstraklasie. Co prawda już po sezonie spadł do I ligi, ale to nie przeszkodziło mu w zdobyciu dwóch "skalpów" na Cracovii, wygrywając oba mecze z Pasami w tamtym sezonie. Dwa lata później obie drużyny zmierzyły się w historycznej serii rzutów karnych, która decydowała o awansie w Pucharze Polski. Na jeszcze niedokończonym stadionie im. Władysława Króla lepiej jedenastki wykonywali Łodzianie, a to spotkanie mogą pamiętać między innymi Otar Kakabadze, Mathias Hebo Rasmussen czy Jakub Jugas.

  Tym sposobem dochodzi do teraźniejszości i obecnego sezonu. Jesienią Pasy wygrały w Łodzi 2:0, przełamując tym samym negatywną passę i po ponad 60 latach ponownie wygrywając w Mieście Włókniarzy. 

  Historyczny bilans Cracovii i ŁKS-u

  Mecze ogółem: 71
  Wygrane Cracovii: 32
  Remisy: 18
  Wygrane ŁKS-u: 21

  Pierwszy mecz: 28 sierpnia 1921, Cracovia 7:1 ŁKS
  Ostatni mecz: 30 września 2023, ŁKS 0:2 Cracovia

  Najwyższe zwycięstwo Cracovii: 8:0, 18 sierpnia 1929
  Najwyższe zwycięstwo ŁKS-u: 4:1, 12 kwietnia 1931

  CRACOVIA TO RÓWNIEŻ