Potwierdzić historię na boisku [Zapowiedź meczu z Rakowem Częstochowa]
![Potwierdzić historię na boisku [Zapowiedź meczu z Rakowem Częstochowa]](http://cracovia.pl/files-app/file_1215/exrtrsa-116.jpg)
Z mało którym rywalem Cracovia może pochwalić się taką passą domowych meczów ligowych bez porażki. Raków Częstochowa ostatni raz przy Kałuży wygrał w 1963 roku i Pasy z pewnością zrobią wszystko, by tę serię przedłużyć.
Założony w 1921 roku Raków długo przebijał się przez ligową drabinkę, by wreszcie w 1962 roku spotkać się z Cracovią na drugim poziomie rozgrywkowym. Historia meczów obu drużyn zaczęła się bardzo pozytywnie dla Medalików, które w tamtym sezonie dwukrotnie rozbiły Pasy, najpierw wygrywając w Częstochowie 5:1, a rewanżu w Krakowie pozwalając naszemu zespołowi na zdobycie jednego gola więcej. Cracovia na pierwszą wygraną musiała czekać prawie cztery lata. Nasz zespół z powodu remontu po pożarze stadionu przy Kałuży, mecz z 1966 roku rozgrywał na obiekcie Wawelu i wygrał 1:0 po trafieniu Antoniego Zuśki. Na kolejne starcie obu zespołów trzeba było poczekać ponad 5 lat i wiązało się ono ze spadkiem Cracovii i Rakowa na poziom trzecioligowy. Oba kluby dosyć szybko wróciły na zaplecze elity, ale na pierwszy mecz właśnie w Ekstraklasie trzeba było poczekać aż do 2019 roku.
Druga dekada XXI wieku w częstochowskim klubie zaczęła się od być może najważniejszego wydarzenia w jego historii, na pewno tej najnowszej. W lipcu 2011 roku sponsorem klubu została firma X-kom, zarządzana przez Michała Świerczewskiego, który po czasie stał się właścicielem klubu, zaczynając jego imponującą drogę na szczyty polskiego klubowego futbolu. Raków szybko awansował z II do I ligi, następnie do Ekstraklasy, bo w ostatnich pięciu latach seryjnie zgarniać trofea, na czele z mistrzostwem Polski w poprzednim sezonie. Co jednak ciekawe, Cracovia okazuje się być jednym z najcięższych rywali dla Medalików, które w lidze przez cały ten okres wygrały z nami tylko jedno spotkanie, właśnie w sezonie mistrzowskim.
Raków stanął zresztą na drodze naszego klubu do Pucharu Polski, kiedy oba zespoły spotkały się w 1/8 finału w sezonie 2019/2020. W bardzo mroźny grudniowy wieczór do rozstrzygnięcia potrzeba było serii rzutów karnych, które lepiej wykonywali ówcześni podopieczni Michała Probierza, a świetnymi interwencjami popisywał się Lukáš Hroššo. Żeby było ciekawiej, to trzy dni później oba zespoły spotkały się w lidze i znów górą była Cracovia, tym razem punktując rywali i wygrywając pewnie 3:0. Raków w pucharze zrewanżował nam się po nieco ponad roku, kiedy kwietniu 2021 roku w samej końcówce wyrwał wygraną przy Kałuży i sam finalnie zgarnął to trofeum.
Z ostatnich meczów z Rakowem kibice Cracovii najmocniej zapamiętali szczególnie dwa momenty. Pierwszy to listopad 2021 roku i początek drugiej kadencji trenera Jacka Zielińskiego, a nasz zespół wygrał 1:0 po nieprawdopodobnym trafieniu Otara Kakabadze.
Kolejny miał miejsce w tym sezonie, tylko kilka miesięcy później. Cracovia pojechała na wyjazdowy mecz do Częstochowy ze zmierzającym po tytuł mistrzowski Rakowem i od 38. minuty przegrywała 0:1. Po zmianie stron strzałem z dystansu wyrównał Sergiu Hanca, a Pasy oprócz punktu dały także pomocną dłoń Lechowi Poznań, który z chęcią ją wykorzystał, wygrywając ostatecznie z Rakowem wyścig o mistrzostwo Polski.
Godny wspomnienia z perspektywy Cracovii z pewnością jest też mecz z września 2022 roku, kiedy Pasy zagrały popisową partię, rozbijając 3:0 Raków, który w tym samym sezonie sięgnął po mistrzostwo, a ładnym trafieniem z rzutu wolnego popisał się Jewhen Konoplanka.
Niedzielny mecz będzie także okazją, by spotkać się ze starymi znajomymi, bo w zespole Dawida Szwargi jest trzech byłych zawodników Cracovii. Latem do Częstochowy przeniósł się Kamil Pestka, a zimą trafili tam Jakub Myszor i Matej Rodin. Cała trójka jak na razie z różnych powodów odgrywa jak na razie dosyć marginalną rolę w ekipie wciąż aktualnych mistrzów Polski.
Raków w liczbach:
Pozycja w tabeli: 6. miejsce
Gole strzelone: 53 (2. miejsce w lidze)
Gola stracone: 35 (3. miejsce w lidze)
Najlepszy strzelec: Ante Crnac i Bartosz Nowak (po 7 goli)
Najlepszy asystent: Ante Crnac i John Yeboah (po 5 asyst)
Bilans na wyjeździe: 4 zwycięstwa, 5 remisów, 7 porażek, bramki 21:26
Ostatnie 5 meczów: 1:1 vs Legia Warszawa (D), 0:1 vs Górnik Zabrze (D), 1:0 vs Widzew Łódź (W), 0:2 vs Zagłębie Lubin (W), 2:1 vs Pogoń Szczecin (D)
Bilans historyczny Cracovii i Rakowa:
Mecze ogółem: 27
Zwycięstwa Cracovii: 10
Remisy: 10
Zwycięstwa Rakowa: 7
Pierwszy mecz: 18 listopada 1962, Raków 5:1 Cracovia
Ostatni mecz: 25 listopada 2023, Raków 1:1 Cracovia
Najwyższe zwycięstwo Cracovii: 3 września 2022, Cracovia 3:0 Raków
Najwyższe zwycięstwo Rakowa: 18 listopada 1962, Raków 5:1 Cracovia