Trener rywali - Adrian Siemieniec

    10.04.2024
    Trener rywali - Adrian Siemieniec

    Adrian Siemieniec jest najmłodszym trenerem w PKO Ekstraklasie i ma szansę sięgnąć z Jagiellonią Białystok po historyczny sukces, jakim było pierwsze dla klubu mistrzostwo Polski. Zapraszamy do zapoznania się z sylwetką szkoleniowca naszych niedzielnych rywali.

    Prawa ręka i wykorzystana życiowa szansa

    Siemieniec już jako 21-latek zasiadł na seniorskiej ławce trenerskiej, początkowo jako asystent Dietmara Brehmera w Rozwoju Katowice, gdzie prowadził także drugą drużynę. Następnie został prawą ręką Ireneusza Mamrota w kolejnych prowadzonych przez niego klubach: Chrobrym Głogów, Jagiellonii, Arce Gdynia, ŁKS-ie Łódź i wreszcie ponownie w Jagiellonii. W Białymstoku przejął z czasem zespół rezerw, a po ponad roku pracy nadarzyła się życiowa szansa.

    Niemal równo przed rokiem władze Jagi zdecydowały o zakończeniu współpracy z ówczesnym trenerem, Maciejem Stolarczykiem. Klub znalazł się bowiem w trudnej sytuacji, drużyna punktowała bardzo słabo i coraz mocniej w oczy zaczęło zaglądać widmo spadku. Zadanie utrzymania zespołu otrzymał Siemieniec, głównie z uwagi na więcej niż niezłe wyniki z rezerwami białostockiego klubu. Ryzyko się opłaciło, bo Siemieniec wpuścił do szatni nieco świeżego powietrza, zadebiutował zwycięstwem nad Lechią Gdańsk i ostatecznie dosyć spokojnie utrzymał Ekstraklasę dla Białegostoku, a prawdziwy boom przyszedł dopiero w trwających rozgrywkach.

    Jagiellonia jest absolutną rewelacją tego sezonu. Najwięcej zdobytych goli (63), najwięcej punktów zdobytych na własnym stadionie (32) i zdaniem wielu najładniejsza dla oka gra w całej lidze. O sile Jagi na własnym stadionie przekonał się chociażby aktualny mistrz Polski Raków Częstochowa, który przy Słonecznej "przyjął" 4 gole.

    Atmosfera buduje wszystko

    Białostoczanie potrafili jednak imponować także poza swoim miastem, o czym niestety przekonała się Cracovia. Jagiellonia jesienią przy Kałuży wypunktowała nasz zespół wygrywając 4:2. Ogromną siłą zespołu Siemieńca jest z pewnością kolektyw. O ile w tamtym sezonie wszystko opierało się głównie na świetnej formie Marca Guala (król strzelców całych rozgrywek) i pojedynczych wyskokach innych graczy, tak w tym gra jest rozłożona na wiele akcentów. Afimico Pululu, Nene, Jesus Imaz, Kristoffer Hansen, Taras Romanczuk, Dominik Marczuk czy Bartłomiej Wdowik grają powtarzalnie na wysokim poziomie, co dla trzech ostatnich zaowocowało powołaniem do reprezentacji Polski. Fundamentem obrony są Zlatan Alomerović i Adrian Dieguez, co składa się na świetne wyniki całego zespołu. 

    Sam Siemieniec w wywiadach podkreśla także rolę atmosfery w szatni Jagiellonii, co jednak dla niego ważne, nie chce, by zależała ona w pełni tylko od wyników, a chce, by jej podstawą była odpowiednio głęboka relacja z poszczególnymi zawodnikami. Ma na to zresztą sprytne sposoby, jak słynne już w ekstraklasowym środowisku koło fortuny, wyznaczające zadania dla piłkarzy od wpłat na cele charytatywne, do np. czyszczenie butów całej drużynie po treningu. Klubowe media pokazały także, jak w Lany Poniedziałek trener ochoczo sięgnął po wodną "broń", by kultywować tradycję. Jak widać, sprawdza się to świetnie.

    Czytając ten tekst, z pewnością znajdujecie wiele podobieństw między Adrianem Siemieńcem a Dawidem Kroczkiem, szczególnie pod kątem okoliczności rozpoczęcia przez nich pracy w pierwszym zespole. Jak już jesteśmy przy analogiach, to nie obrazilibyśmy się gdyby trener Kroczek, podobnie jak jego nieco młodszy kolega fachu, rozpoczął pracę na poziomie Ekstraklasy od zwycięstwa.

    Adrian Siemieniec vs Cracovia

    Mecze łącznie: 2

    Zwycięstwa: 1

    Remisy: 1

    Porażki: 0

    Bilans bramkowy: 5:3

    Pierwszy mecz: 20 maja 2023, Jagiellonia 1:1 Cracovia

    Ostatni mecz: 8 października 2023, Cracovia 2:4 Jagiellonia