Trener rywali - Jan Woś

  29.11.2023
  Trener rywali - Jan Woś

  W niedzielę, ekipa Pasów podejmie #NaStadionie przy ul. Kałuży ekipę Ruchu Chorzów pod wodzą Jana Wosia. Pora przyjrzeć się dotychczasowemu dorobkowi piłkarsko - szkoleniowemu trenera drużyny Niebieskich.

  Jan Woś urodził się w 1974 roku w Pacanowie. Swoją przygodę z piłką nożną zaczynał w Czantorii Nierodzim, a kolejnym krokiem były przenosiny do Odry Wodzisław Śląski. Zarówno w zespołach juniorskich, jak i pierwszej drużynie, obecny szkoleniowiec Ruchu spędził lwią część swojej kariery. Pierwszy pobyt w ekipie Niebiesko-Czerwonych trwał od 1989 do 2000 roku. W tym okresie, ekipa z województwa śląskiego zanotowała historyczny awans do Ekstraklasy i w pierwszym sezonie pobytu na najwyższym szczeblu rozgrywkowym wywalczyła 3. miejsce (sezon 1996/97). Od 2000 roku, Woś przez 2 sezony reprezentował Ruch Chorzów (zagrał dla Niebieskich 48 meczów i zdobył 14 bramek). Kolejnym, krótkim przystankiem była Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski. W 2004 roku, Jan Woś powrócił do Wodzisławia Śląskiego i grał dla tego klubu aż do połowy 2011 roku, czyli do momentu, gdy Odra zanotowała 2 kolejne spadki - z Ekstraklasy i 1 Ligi.

  9 kwietnia przeniósł się do Skry Częstochowa, gdzie w czerwcu 2012 roku oficjalnie zakończył karierę piłkarską. Pełnił wówczas funkcję trenera grającego ekipy spod Jasnej Góry. Jako szkoleniowiec, opuścił ją w 2014 roku z powodu braku wywalczenia awansu przez Skrę do 2 Ligi. Kolejnymi przystankami w karierze trenerskiej Jana Wosia były Unia Racibórz i Pniówek Pawłowice. W tym drugim zespole pracował od 2015 do 2018 roku, po czym został asystentem Jarosława Skrobacza w GKS-ie 1962 Jastrzębie-Zdrój. W kolejnych latach pracował przy Trenerze Skrobaczu również w Miedzi Legnica i Ruchu Chorzów. Z Niebieskimi wywalczył 2 kolejne awanse z rzędu, dzięki czemu w połowie 2023 roku mógł świętować powrót do najwyższej klasy rozgrywkowej. Wskutek słabych wyników pierwszego trenera, Woś został w listopadzie zatrudniony na stanowisku głównego szkoleniowca pierwszej drużyny Ruchu. Jego zadaniem jest utrzymanie klubu w Ekstraklasie.

  Niedzielne spotkanie z Cracovią będzie pierwszym, w którym ekipa pod wodzą Jana Wosia zmierzy się z zespołem pod wodzą Trenera Jacka Zielińskiego.

  CRACOVIA TO RÓWNIEŻ