Odsłonięto tablicę pamiątkową dr Cetnarowskiego

W piątek, o godzinie 14:00 przy ul. Kałuży odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej dr Edwarda Cetnarowskiego - wieloletniego prezesa KS Cracovia, a także pierwszego prezesa PZPN.
Wśród licznie zgromadzonych znamienitych gości nie zabrakło między
innymi: Prezydenta Miasta Krakowa, profesora Jacka Majchrowskiego, prezesa PZPN
Grzegorza Lato, byłego prezesa PZPN Michała Listkiewicza, prezesa MZPN
Ryszarda Niemca oraz dyrektora krakowskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego
Mirosława Gilarskiego.
MKS Cracovia SSA reprezentowali wiceprezesi: Jakub Tabisz i Radomir
Szaraniec.
Obecne podczas uroczystości były także poczty sztandarowe małopolskich klubów: Cracovii, Wisły, Garbarni, Zwierzynieckiego, Borku, Nadwiślanu, Wawelu, a także MZPN, krakowskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego i Sobolowa oraz poczet sztandarowy PZPN-u, który prowadzili: Adam Musiał, Marek Motyka oraz Piotr Skrobowski.
Uroczystość uświetnił także występ jednej z najlepszych małopolskich orkiestr dętych z Sobolowa, która przybyła wraz ze swoim proboszczem, księdzem Stanisławem Jachymem.
Spotkanie poprowadził krakowianin Zbigniew Lach, członek Zarządu PZPN.
- Zebraliśmy się dziś Pod Wawelem by uczcić pamięć człowieka, który budował Polski Związek Piłki Nożnej w odrodzonej II Rzeczypospolitej. Był on pierwszym prezesem tego związku - Związku, który powstał tu, w Krakowie. Sprawował ta funkcje przez dziewięć lat, a ponadto był również przez - jak o niej mówił - „ukochanej Cracovii" - powiedział Lach.
Następnie głos zabrał Ryszard Niemiec.
- Wielkie postacie piłki przybyły dziś na naszą uroczystość. Przybyły w ten historyczny zakątek Krakowa, który na zawsze już jest związany z kolebką polskiej piłki nożnej - w okolice Błoń i Parku Jordana. Tu przywiodła nas troska o pamięć o naszych wybitnych antenatach - tych, którzy z tego miejsca wyruszyli w długa drogę rozwoju naszej dyscypliny, biorąc na siebie pionierski trud wytyczania kierunków postępu. Do największych naszych poprzedników bezsprzecznie należy dr Edward Cetnarowski - pierwszy rzeczywisty i pierwszy honorowy prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej. To jego energia i zrozumienie wagi piłki w wychowaniu pokolenia oraz w integracji trzech zaborów w jeden organizm państwowy legły u podstaw narodzin PZPN-u w grudniu 1919 roku. Wybrany prezesem nadał tej organizacji charakter samorządu z demokratyczna strukturą, a pod jego przewodem powstawały także struktury terenowe. Doktor Cetnarowski wprowadził także PZPN do światowej rodziny kierowanej przez FIFA - mówił w dłuższym przemówieniu prezes MZPN.
Odsłonięcia tablicy dokonali: Jacek Majchrowski oraz Grzegorz Lato, a poświęcił ją kapelan Cracovii, ks. Henryk Surma.
Po chwili przemówił profesor Majchrowski.
- Biogram Prezesa Cetnarowskiego został przedstawiony dość obszernie, ale myślę, że warto zwrócić uwagę na to także pod innym kątem. W tym życiorysie uosabia się cała mentalność Polaków, mentalność naszej polityki. Jeśli spojrzymy na zasługi doktora Cetnarowskiego przekonamy się, że ktoś taki, kto dokonał tak wielkiego dzieła - współtworzył Cracovię, utworzył Polski Związek Piłki Nożnej - odszedł po wielu latach w zapomnienie i dopiero dzisiaj przywracamy mu pamięć. Warto w tym miejscu dodać, że stadion Cracovii nosił niegdyś jego imię - tak było chyba do 1948 roku - powiedział profesor Majchrowski.
Uroczystość podsumował przemową prezes PZPN Grzegorz Lato.
- Jestem ogromnie wzruszony, że dziś jako urzędujący prezes mogę brać udział w odsłonięciu tablicy pamiątkowej dr Edwarda Cetnarowskiego - pierwszego prezesa PZPN, który dał podwaliny pod polską piłkę. Zdajmy sobie sprawę spoglądając w historię, że jest wiele osób, które zaangażowały się w rozwój Polskiego Związku Piłki Nożnej, ale nie mają należytego miejsca w historii. Z tego miejsca chciałbym podziękować wszystkim, którzy doprowadzili do odsłonięcia tej tablicy, dzięki czemu doktor Cetnarowski zajmuje od dziś miejsce, które mu się należało - zakończył Grzegorz Lato.