Bliżej Klubów Partnerskich #3: Czarni Jasło

    26.06.2024
    Bliżej Klubów Partnerskich #3: Czarni Jasło

    W trzecim odcinku naszego cyklu przybliżającego Kluby Partnerskie Cracovii przyjrzymy się Czarnym Jasło. Zapraszamy!

    Data założenia

    W 1910 roku dzięki staraniom wiceprezesa znanego wówczas klubu Czarni Lwów, Stanisława Adamskiego powstał, w wyniku połączenia dotychczasowych dwóch jasielskich klubów „Korona” oraz „Jedność” - Jasielski Klub Sportowy „Czarni”.

    Stroje i barwy klubowe

    Klubowe barwy to czerń i biel. Przez lata koszulki klubowe charakteryzowały pionowe biało czarne pasy. Trykoty prezentują się następująco:

    Ilu nas jest 

    W klubie na ten moment jest około 100 zawodników wraz z seniorami. Mamy 4 grupy młodzieżowe występujące w wojewódzkich (podkarpackich) ligach od U14 do U19 oraz seniorów którzy na wiosnę 2024 awansowali do IV ligi podkarpackiej.

     Seniorzy – V liga 23/24 (awans do IV podkarpackiej)

    Juniorzy starsi U19 – II liga podkarpacka

    Juniorzy młodsi U17 – II liga podkarpacka

    Trampkarze starsi U15 – II liga podkarpacka

    Trampkarze młodsi U14 – Liga Okręgowa

    Oni nas trenują

    W klubie pracuje 6 trenerów:

    Mateusz Ostrowski – trener seniorów

    Mariusz Maczuga – trener juniorów starszych

    Tomasz Paluch – trener juniorów młodszych / II trener seniorów

    Sylwester Posełkiewicz – trener trampkarzy starszych

    Wojciech Mitoraj – trener trampkarzy młodszych

    Wojciech Dubiel – trener bramkarzy

    Treningi i mecze rozgrywamy na boiskach przy ulicy Śniadeckich 15 w Jaśle. Historycznie jest to nasz stadion, natomiast w tym momencie należy do miasta (MOSiR). Posiada pełnowymiarowe boisko naturalne oraz pełnowymiarowe boisko sztuczne.

    Tak idzie naszym seniorom

    Nasi seniorzy w sezonie 23/24 występowali w V lidze (Klasa Okręgowa grupa Krosno) i uzyskali awans do IV ligi podkarpackiej ze sporą przewagą w tabeli. W drużynie w ciągu sezonu wystąpiło 5 wychowanków z rocznika 2006/2007 i 2008.

    Oni u nas grali

    Z czasów przedwojennych naszym wychowankiem, który dotknął „większej piłki”, był Jan Roman Pająk, który z Pasami zdobywał dwukrotnie Mistrzostwo Polski (1932 i 1937) rozgrywając w niej 119 meczów (9 bramek). W latach 90 do Cracovii trafiło naszych dwóch wychowanków – Piotr Stopa oraz Tomasz Dziobek. I ligę z Motorem Lublin reprezentował Piotr Stopyra, a II ligowe kluby zasilali m.in. Ryszard Konopka, Paweł Kasprzyk, Zdzisław Żmigrodzki czy Anatol Nowosielski.

    Co ciekawe w latach 90/00 postawiono wyłącznie na seniorów, przez co w Jaśle młodzież grała pod nazwą MOSiR Jasło (rozgrywając mecze na stadionie Czarnych)  - wychowankiem MOSiRu, który nie kryje sympatii do Czarnych, jest Mateusz Cholewiak, mistrz Polski z Legią Warszawa – obecnie Puszcza Niepołomice. 

    Nasze sukcesy

    Pomimo że klub nigdy nie zagrał na szczeblu centralnym (najwyższy poziom – dawna III liga) to wychował mnóstwo zawodników – sportowców oraz przetrwał niejednokrotnie ciężkie chwile. Dzięki zaangażowaniu wielu oddanych ludzi nigdy nie zniknęliśmy z mapy sportowej Polski. Przez lata klub przyciągał setki kibiców, którzy wraz z klubem współpracują w licznych akcjach charytatywnych.

    Jedna ciekawostka na nasz temat

    Z pozytywnych ciekawostek naszych kibiców (Cracovii i Czarnych Jasło) łączyła wieloletnia „zgoda” i przez lata na naszym stadionie można było spotkać wielu sympatyków Cracovii i vice versa, kibiców JKSu przy ul. Kałuży w Krakowie.

    Z ciekawostek mniej pozytywnych nasze miasto i klub w trakcie wojny mocno ucierpiały. Jasło zostało zniszczone podczas II Wojny Światowej przez Niemców w 97% (bardziej niż Warszawa). Klub został ograbiony, a prawie wszystkie pamiątki z lat przedwojennych zostały zniszczone.

    Polecamy krótki film, który powstał niedawno dzięki Muzeum Regionalnemu w Jaśle:

    Nasze najbliższe plany

    Plany na kolejne lata to przede wszystkim rozwój szkolenia grup młodzieżowych i utrzymanie IV ligi. Naszym celem jest poprawa jakości szkolenia poprzez rozwój trenerów, podążanie za trendami oraz własna metodologia szkolenia, nad którą powoli pracujemy. Chcielibyśmy tym samym zasilać drużynę seniorów większą liczbą wychowanków ,próbując, jeśli los się uśmiechnie, zapukać do bram III ligi. Chcielibyśmy również wychować zawodników, którzy mogliby znaleźć drogę do „większej” piłki – być może właśnie w Cracovii.

    Dlaczego zdecydowaliśmy się na współpracę z Cracovią

    Na decyzje o współpracy z Cracovią wpłynęły rzeczy, które można przeczytać w punkcie 9. Klub potrzebuje ciągłego rozwoju, aby móc zmniejszać dystans do takich klubów jak Cracovia. Jednym z wielu pomysłów była właśnie współpraca z klubem, który ma bogatą historię zarówno w szkoleniu młodzieży jak i sukcesach na arenie krajowej. Wierzymy, że współpraca, która już daje nam wiele pozytywnych aspektów, przełoży się na rozwój naszego klubu, a jeśli będziemy w jakiś sposób mogli pomóc Cracovii w rozwoju, chętnie się do tego przyczynimy. Na linii Cracovia – Czarni przez wiele lat panowała przyjaźń pomiędzy kibicami, dlaczego by więc nie spróbować na płaszczyźnie sportowej.

    CRACOVIA TO RÓWNIEŻ