Najbliższy rywal - Korona Kielce

    20.07.2022
    Najbliższy rywal - Korona Kielce

    W najbliższą sobotę Pasy podejmą na stadionie przy ul. Kałuży beniaminka rozgrywek PKO BP Ekstraklasy, Koronę Kielce. Pora przyjrzeć się historii naszego najbliższego przeciwnika.

    Korona Kielce powstała 10 lipca 1973 roku wskutek połączenia dwóch kieleckich klubów: Iskry i SHL-u. W pierwszych latach, zawodnicy sekcji piłkarskiej grali głównie na poziomie okręgowym. Sytuacja zmieniła się w 1975 roku, kiedy to Złocisto-Krwiści wywalczyli awans do ówczesnej II Ligi. Pierwszy pobyt na zapleczu Ekstraklasy potrwał zaledwie rok, ale po sześciu latach udało się powrócić na to miejsce na nieco dłużej, dokładniej na 5 lat.

    W latach 90. doszło do kilku kluczowych zmian w klubie. Najważniejszymi było odłączenie się sekcji kolarskiej, motorowej i piłki ręcznej od Korony. Ten ostatni dział obecnie święci sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej, jako Łomża Industrial Kielce (dawne Vive). Piłkarze przez ten okres balansowali pomiędzy II, a III Ligą, a w 2000 roku doszło do fuzji z Błękitnymi Kielce. W jej ramach, zawodnicy tego drugiego zespołu zostali włączeni do składu Kieleckiego Klubu Piłkarskiego Korona.

    Na początku XXI wieku, między innymi dzięki pojawieniu się w Koronie założyciela firmy Kolporter, Krzysztofa Klickiego, ekipa zaczęła rosnąć w siłę i w 2005 roku, po dwóch kolejnych awansach, zadebiutowała w najwyższej klasie rozgrywkowej. Jednym z kluczowych zawodników tamtej ekipy był Grzegorz Piechna, król strzelców rozgrywek ligowych kolejno na trzecim, drugim i pierwszym szczeblu zmagań w Polsce. W 2007 roku, nasi najbliżsi rywale awansowali jedyny raz jak do tej pory do finału Pucharu Polski, w którym musieli uznać wyższość Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski. Pierwszy pobyt kielczan w Ekstraklasie potrwał 3 sezony, ale zaledwie rok po opuszczeniu grona 16 najlepszych ekip w kraju, udało się powrócić do Elity.

    Druga dekada obecnego stulecia stała pod znakiem jedenastu kolejnych sezonów w najwyższej lidze, podczas których najlepszym wynikiem było zajęcie 5. miejsca w 2012 i 2017 roku. W międzyczasie doszło do kilku zmian właścicielskich. Po odejściu Klickiego, właścicielem Korony zostało najpierw Miasto Kielce, później Diether Burdenski, którego udziały w 2018 roku przejął Andreas Hundsdörfer, a po spadku z Ekstraklasy, udziały niemieckiego właściciela ponownie odkupiły władze miasta za symboliczną złotówkę. W ostatnich dwóch sezonach, Złocisto-Krwiści rywalizowali na zapleczu ekstraklasy. W poprzednim, dzięki zajęciu 4. miejsca, podopieczni Leszka Ojrzyńskiego rywalizowali w barażach o awans, które zakończyły się dla nich sukcesem po ograniu kolejno Odry Opole i Chrobrego Głogów.

    CRACOVIA TO RÓWNIEŻ