Najbliższy rywal - Radomiak Radom

    01.08.2023
    Najbliższy rywal - Radomiak Radom

    W sobotni wieczór zmierzymy się w Radomiu z miejscową ekipą. Pora bliżej przyjrzeć się historii.

    Początki radomskiego klubu sięgają 1910 roku. Wówczas zarejestrowano Radomskie Towarzystwo Sportowe działające na terenach zaboru rosyjskiego. Ekipa piłkarska grała w pierwszych latach pod nazwą Kordian. Po zakończeniu I wojny światowej doszło do rozpadu na dwa nowe twory: Radomskie Koło Sportowe (kontynuatora tradycji RTS) i Czarnych. W 1923 roku RKS połączył się z ze Szkolnym Klubem Sportowym Sztubak. W międzywojniu radomski klub walczył przede wszystkim w klasie okręgowej, aczkolwiek ocierał się również o najwyższe ligi: ówczesną Klasę A i powstałą w 1927 roku I Ligę. W latach 30. klub przechodził głęboki kryzys zarówno sportowy, jak i infratrukturalny wskutek działań wojennych.

    Po tym, kiedy zakończyła się II wojna światowa, działalność wznowiło Radomskie Koło Sportowe, ale powstał też Klub Sportowy Bała działający przy miejscowych zakładach obuwniczych. Ta nazwa jednak obowiązywała zaledwie przez kilkanaście dni, bo później ekipa ta stała się Radomiakiem. Losy obu klubów są ze sobą bardzo mocno powiązane, ale w początkowych latach istnienia Radomiaka z 1945 roku oba kluby starały się walczyć o miejsce w ogólnopolskich rozgrywkach. Właśnie ten nowszy zespół w 1946 roku awansował do ćwierćfinału Mistrzostw Polski, które wyjątkowo odbywały się w pucharowym formacie. RKS zaś ocierał się o promocję do I Ligi, czego najbliżej był w 1947 roku, ale ostatecznie uległ Widzewowi Łódź.

    Rok 1967 był przełomowym dla obecnego Radomiaka. Wówczas oba wspominane wcześniej kluby połączyły się w jeden, a nowszy zespół przejął tradycję RKS-u, który w połowie lat 60. zawiesił swoją działalność. Pierwsze lata nowego tworu to przede wszystkim walka na drugim i trzecim szczeblu ligowym. Sytuacja zmieniła się w 1984 roku, gdy Radomiak wywalczył sobie pierwszy, historyczny awans do Ekstraklasy. Pierwszy pobyt w krajowej elicie potrwał jednak zaledwie jeden sezon, po czym ekipa naszych najbliższych rywali zaczęła balansować między II, III i IV Ligą.

    W drugiej połowie pierwszej dekady XXI wieku, Radomiak popadł w ogromne kłopoty finansowe, co spowodowało ogłoszenie upadłości ówczesnego stowarzyszenia w 2008 roku. W jej miejsce założono Spółkę Akcyjną, która rozpoczęła zmagania od nowej IV Ligi w sezonie 2008/2009. W kolejnych latach radomianie grali przede wszystkim w 2 i 3 Lidze, aż wreszcie w 2019 roku wywalczyli sobie awans na zaplecze Ekstraklasy. Spędzili w nim 2 cykle rozgrywkowe, za każdym razem licząc się w walce o promocję do elity. W 2020 roku ulegli w barażu Warcie Poznań, a kilkanaście miesięcy później wygrali zmagania na drugim szczeblu rozgrywek, dzięki czemu awansowali na najwyższy szczebel w kraju po niecałych 30 latach przerwy.

    Po powrocie do Ekstraklasy, Radomiak stał się zespołem środka tabeli. Pierwszy sezon zakończył się dla nich na 7. miejscu W międzyczasie, Dariusza Banasika zastąpił Mariusz Lewandowski. Były wielokrotny reprezentant Polski zakończył zaś swoją pracę w Radomiu w kwietniu 2023 roku, gdy na jego miejsce zatrudniono Rumuna, Constantina Gâlcę.