Najbliższy rywal - Stal Mielec

    29.03.2022
    Najbliższy rywal - Stal Mielec

    Pierwszego dnia kwietnia nasza ekipa rozegra spotkanie przy ul. Solskiego 1 w Mielcu z miejscową Stalą. Pora poznać bliżej historię naszego najbliższego przeciwnika.

    Za oficjalną datę powstania mieleckiego klubu uznaje się 10 kwietnia 1939 roku. Wówczas Państwowe Zakłady Lotnicze założyły zespół sportowy o charakterze wielosekcyjnym. W pierwszych latach istnienia ekipa piłkarska rozgrywała wyłącznie spotkania sparingowe. Co ciekawe, robiła to równeż w trakcie II wojny światowej, kiedy jedynym oficjalnym starciem było to przeciwko jednostce wojskowej III Rzeszy. Po tym, kiedy działania wojenne zakończyły się, mielczanie kilkukrotnie zmieniali swoją nazwę. Pierwotnie mieliśmy do czynienia ze Zrywem, później Związkowym Klubem Sportowym Metalowym PZL, aż wreszcie w 1949 roku doszło do ostatecznego przeobrażenia w obecnie znaną Stal.

    Pierwsze lata w rywalizacji ligowej to walka w rozgrywkach wojewódzkich i okręgowych. W 1955 roku Stal po raz pierwszy zaliczyła awans do II Ligi. Warto zauważyć, że 2 sezony później nasi najbliżsi rywale walczyli do końca o promocję do Ekstrakasy, jednak do tego celu zabrakło zaledwie trzech punktów. Na pierwszy awans do elity kibice w Mielcu musieli czekać do 1960 roku, choć ten pobyt trwał 2 lata. W 1967 roku, "Biało-niebiescy" spadli na trzeci szczebel ligowy. W trzy cykle rozgrywkowe, mielczanom udało się ponownie awansować do I Ligi, a w 1971 roku zostali triumfatorami Pucharu Lata, będącego protoplastą późniejszego Pucharu Intertoto.

    Lata 70. to najlepszy okres w historii klubu z województwa podkarpackiego. Wówczas w zespole grali medaliści Mistrzostw Świata z 1974 i Mistrzowie Olimpijscy z 1972 roku, m.in. Grzegorz Lato, Jan Domarski i Henryk Kasperczak. W sezonie 1972/1973, Stal została po raz pierwszy Mistrzem Polski, a ten sukces udało się powtórzyć także 3 sezony później. Pomiędzy mistrzowskimi latami, mielczanie awansowali m.in. do ćwierćfinału Pucharu UEFA, gdzie odpadli z niemieckim Hamburger SV. W 1977 roku na stadionie w Mielcu zagrał wielki Real Madryt, z którym Stal rywalizowała w ramach Pucharu Europy Mistrzów Krajowych (obecnej Lidze Mistrzów). Co ciekawe, starcia z "Los Blancos" były bardzo wyrównane i zakończyły się zwycięstwami madrytczyków 2-1 w Polsce i 1-0 na Estadio Mestalla w Walencji (wówczas Estadio Santiago Bernabeu był przebudowywany).

    Kolejna dekada to początek kryzysu mieleckiego klubu. W 1983 i 1987 roku Stal spadała do II Ligi. Po upadku komunizmu zaś, "Biało-niebiescy" zmieniali kilkukrotnie właścicieli, acz ekipa była zwykle w środku ligowej tabeli. W 1997 roku doszło do upadłości FKS PZL-Stal Mielec; drużyna zmuszona była wycofać się z rozgrywek na 4 kolejki przed końcem sezonu. Nowy podmiot przejmujący tradycję i sukcesy Stali zaczął swoją drogę od V Ligi w sezonie 1998/1999. Przez kilkanaście lat, mielecki klub bił się w rozgrywkach wojewódzkich i makroregionalnych, co zmieniło się w 2013 roku; wówczas doszło do powrotu na szczebel centralny. Po trzech sezonach, FKS Stal Mielec awansowała do rozgrywek 1 Ligi, a w roku 2020 świętowała promocję do krajowej elity, gdzie przebywa do dziś. Przy okazji awansu, zgodnie z zasadami obowiązującymi w Ekstraklasie postanowiono założyć spółkę akcyjną.

    Aktualnie Stal plasuje się na dziewiątym miejscu w rozgrywkach PKO BP Ekstraklasy. Ekipa pod wodzą Adama Majewskiego wygrała 8 spotkań, a po 9 zremisowała i przegrała, co daje łącznie 33 punkty.

    Najlepszy strzelec: Grzegorz Tomasiewicz, 8 goli

    Najlepszy asystent: 
    Krystan Getinger, 8 asyst

    Najwięcej minut na boisku: Grzegorz Tomasiewicz, 2335 minut