Nasi rywale w Austrii

    24.06.2022
    Nasi rywale w Austrii

    Podczas zgrupowania w Austrii rozegramy 3 mecze sparingowe. Pora przyjrzeć się bliżej naszym najbliższym rywalom.

    LASK 

    Linzer Athletik-Sport-Klub powstał 7 sierpnia 1908 roku w ramach struktur Athletiksportklub Siegfried. Obecną nazwę klub ten przyjął w 1919 roku. Największym sukcesem ekipy z Linzu było zdobycie Mistrzostwa Austrii w 1965 roku. Był to pierwszy zespół spoza Wiednia, który mógł świętować zdobycie tytułu. W tym samym roku udało się również zdobyć krajowy puchar. W latach 90., LASK borykał się z problemami finansowymi i organizacyjnymi. Te częściowo udało się zażegnać, kiedy to w 2007 roku ekipa powróciła do 1. Bundesligi.

    5 lat później zespół został zdegradowany do 3. ligi i po akcji ratunkowej zorganizowanej przez konsorcjum lokalnych przedsiębiorców, udało się zapobiec upadkowi, a w 2017 roku także powrócić na najwyższy szczebel rozgrywkowy w Austrii. W ostatnich latach LASK wywalczył m.in. wicemistrzostwo kraju, a także awansował do finału Pucharu Austrii, gdzie w finale uległ Red Bullowi Salzburg. W rozgrywkach w sezonie 2021/2022, Czarno-biali zajęli 8. pozycję w fazie zasadniczej i drugą w grupie spadkowej, co skutkowało awansem do barażu o grę w eliminacjach Ligi Konferencji Europy. Tam jednak nasi sobotni rywale ulegli WSG Tirol.

    W europejskich rozgrywkach, z ekipą LASK mierzyły się 2 polskie kluby: Górnik Zabrze (Puchar Europy 1965/1966) i Widzew Łódź (Puchar UEFA 1986/1987). W obu przypadkach górą były zespoły reprezentujące nasz kraj.

    Olympiakos Pireus

    Olympiakos SFP jest klubem z wielkimi tradycjami w Grecji. Powstał 10 marca 1925 roku w portowym mieście Pireus. Już 6 lat po jego założeniu zdobył swoje pierwsze z 47 mistrzostw kraju. W dorobku Czerwono-białych jest także 28 Pucharów Grecji i 5 krajowych superpucharów. Podopieczni Pedro Martinsa są aktualnymi czempionami kraju Hellady. W przeszłości klub ten wielokrotnie awansował do fazy grupowej Ligi Mistrzów, a największym sukcesem na europejskiej arenie był występ w ćwierćfinale najważniejszych rozgrywek klubowych Starego Kontynentu, gdzie rywalem Olympiakosu był włoski Juventus.

    Polskie kluby trzykrotnie mierzyły się z ekipą z Pireusu. 2 razy rywalami naszego poniedziałkowego przeciwnika był Górnik Zabrze (Puchar Zdobywców Pucharów 1969/1970 i Puchar Europy 1987/1988), a raz mierzyło się z nimi Zagłębie Sosnowiec (PZP 1963/1964). W barwach Olympiakosu grało kilku Polaków: Andrzej Juskowiak, Marcin Kuźba, Michał Żewłakow, a w ostatnim sezonie także Michał Karbownik. Trzy tytuły mistrzowskie i jeden puchar wywalczył Kazimierz Górski, ktory w latach 1980-1983 dwukrotnie pełnił funkcję trenera tego klubu.

    Rapid Bukareszt

    Fotbal Club Rapid powstał 25 czerwca 1923 roku w Bukareszcie. Pod koniec okresu międzywojennego i na początku trwania działań wojennych był jednym z najbardziej liczących się klubów w ówczesnych granicach Rumunii. Od 1935 do 1942 roku, Kolejarze zdobyli 7 krajowych pucharów i 4 razy odbierali srebrne medale za zdobycie wicemistrzostwa Rumunii. Kiedy do władzy w kraju doszli komuniści, tymczasowo Rapid zmienił swoją nazwę na Locomotiva, zgodnie z ówczesnym wymogiem władz. Pierwsze mistrzostwo kraju Rapid zdobył w 1967 roku. Na kolejne musiał czekać aż 22 lata. Jednym z najlepszych okresów w historii Rapidu był przełom XX i XXI wieku, gdy klub należący wówczas do Gheorghe Coposa wywalczył m.in. 2 tytuły mistrzowskie, 4 Puchary, 4 Superpuchary i 1 Puchar Ligi Rumuńskiej. W 2006 roku, zespół z Bukaresztu awansował do ćwierćfinału Pucharu UEFA, gdzie musiał uznać wyższość rywala ze swojego miasta, Steauy (obecnego FCSB).

    Sytuacja zaczęła się zmieniać wraz z odejściem Coposa z klubu wskutek Afery Transferowej w 2008 roku. Wówczas Rapid nie tyle balansował na granicy 1 i 2 Ligi, co walczył również o przetrwanie i otrzymywanie licencji na grę w rozgrywkach. Z powodu kłopotów finansowych, dotychczasowe struktury Kolejarzy zostały rozwiązane w 2016 roku, a kilka miesięcy później powstaje AS Academia Rapid zaczynająca swoją przygodę z rozgrywkami piłkarskimi od IV Ligi regionu bukaresztańskiego. Academia dzięki wygranej licytacji przejmuje w 2018 roku prawa do nazwy, barw, herbu i tradycji dawnego Rapidu, a w 2021 roku powraca na najwyższy szczebel rozgrywkowy.

    Prezesem nowego Rapidu jest legenda rumuńskiego futbolu, Daniel Niculae, zaś funkcję trenera pełni obecnie gwiazda piłki przełomu XX i XXI wieku, były zawodnik m.in. Parmy, Chelsea i Juventusu, Adrian Mutu. W rundzie zasadniczej sezonu 2021/2022 Ligi I, Rapid zajął 9. miejsce, a fazę Play-out zakończył na 3. miejscu ze stratą zaledwie dwóch punktów do pozycji dającej awans do barażu o grę w eliminacjach Ligi Konferencji Europy.

    Z Rapidem w europejskich pucharach grały dotychczas 3 kluby, Legia Warszawa (Puchar UEFA 1971/1972 i faza grupowa Ligi Europy 2011/2012), Śląsk Wrocław (Eliminacje Ligi Europy 2011/2012), a także Odra Wodzisław Śląski (Puchar Intertoto 1997).

    CRACOVIA TO RÓWNIEŻ