Współpraca z uczelniami wyższymi
Cracovia od kilku lat owocnie współpracuje z krakowskimi uczelniami wyższymi, realizując projekty z zakresu między innymi obszarów dydaktyczno-badawczych, naukowych, analitycznych, a także praktyk studenckich czy wspólnym startowaniu w programach grantowych. W chwili obecnej pracujemy w ten sposób z Wydziałem Zarządzania i Komunikacji Społecznej, Katedrą Zarządzania w Turystyce i Sporcie Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetem Andrzeja Frycza Modrzewskiego, a także Wydziałem Informatyki i Telekomunikacji, Katedrą Matematyki Stosowanej Politechniki Krakowskiej.
Uniwersytet Jagielloński
Cracovia współpracuje z najstarszym uniwersytetem polskim od kilku lat i sukcesywnie rozbudowuje zakres działań. Podpisane w czerwcu 2024 porozumienie z Instytutem Przedsiębiorczości UJ i funkcjonującą w ramach niego Katedrą Zarzadzania w Turystyce i Sporcie przewiduje między innymi kooperację przy ustalaniu tematów oraz realizowaniu prac badawczych czy magisterskich, wspólne konferencje, sympozja i szkolenia czy możliwość stażów i przeprowadzania badań naukowych w naszym klubie, udział w kołach dyskusyjnych, wykładach otwartych.
Krakowska Akademia Adama Frycza Modrzewskiego
Tych samych obszarów dotyczy współpraca Cracovii z Krakowską Akademią im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego w Krakowie. Nowe projekty, między innymi z zakresu obszarów dydaktyczno-badawczych oraz naukowych, będą prowadzone w ramach programu #PasyZWiedzą.
- Zakres wspólnych świadczeń jest bardzo szeroki i cieszę się, że będziemy mogli aktywnie, i z korzyścią dla obu stron, wymieniać się wiedzą oraz doświadczeniami. Uważam, że jednym z zadań klubu sportowego jest wielopłaszczyznowe kształcenie, również w zakresie obszarów biznesowych czy społecznych, dlatego jestem zaszczycony, że nasz projekt #PasyZWiedzą wzbogacił Uniwersytet Jagielloński, placówka z bogatą historią, dużymi możliwościami oraz międzynarodową renomą oraz największa prywatna uczelnia w Małopolsce, czyli Krakowska Akademia im. A. Frycza-Modrzewskiego – mówi Mateusz Dróżdż, prezes KS Cracovia SA.
Politechnika Krakowska
Współpraca z Wydziałem Informatyki i Telekomunikacji, Katedrą Matematyki Stosowanej Politechniki Krakowskiej jest bardzo szeroka i ma doprowadzić, by klub otrzymywał dane ilościowe, a Politechnika z kolei otrzymymwała dane pomagające w pracach badawczych. Dotyczy do danych związanych z działalnością i treningami zarówno pierwszego zespołu Cracovii, jak i drużyn trenujących w naszej Akademii, a także obszarów takich, jak chociażby frekwencja na stadionie. - Tych danych jest bardzo dużo, a aspekty analityki danych mogą być decydujące w sporcie na najwyższym poziomie, gdzie te różnice są niewielkie i każdy element ma ogromne znaczenie. Nasza misja jako Politechniki Krakowskiej i Wydziału Informatyki i Telekomunikacji polega na dwóch nogach: kształceniu oraz badaniach naukowych. Mamy bardzo wielu mądrych, zdolnych studentów, którzy mogą wykorzystać swoje umiejętności i zdobywać doświadczenie w klubie na najwyższym poziomie. W dalszej perspektywie będziemy się starać o granty naukowe i pracy właśnie naukowo-badawczej - mówi Dziekan Wydziału Informatyki i Telekomunikacji prof. Paweł Pławiak.
- W mojej ocenie ten obszar w piłce nożnej w Polsce jest niedoceniany i dlatego cieszę się, że nasza współpraca będzie prawdziwą współpracą między uczelnią wyższą a klubem sportowym, co ma doprowadzić do wymiernych korzyści dla obu stron. Szczególnie dziękuję panu dziekanowi, bo współpracujemy już od jakiegoś czasu i muszę powiedzieć, że otwartość, a także ambicja i pracowitość jest na bardzo wysokim poziomie, a my chcemy współpracować z osobami ambitnymi i profesjonalnymi - dodaje prezes Cracovii Mateusz Dróżdż.