Współpraca z uczelniami wyższymi

Cracovia od kilku lat owocnie współpracuje z krakowskimi uczelniami wyższymi, realizując projekty z zakresu między innymi obszarów dydaktyczno-badawczych, naukowych, analitycznych, a także praktyk studenckich czy wspólnym startowaniu w programach grantowych. W chwili obecnej pracujemy w ten sposób z Wydziałem Zarządzania i Komunikacji Społecznej, Katedrą Zarządzania w Turystyce i Sporcie Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetem Andrzeja Frycza Modrzewskiego, a także Wydziałem Informatyki i Telekomunikacji, Katedrą Matematyki Stosowanej Politechniki Krakowskiej.

Uniwersytet Jagielloński

Cracovia współpracuje z najstarszym uniwersytetem polskim od kilku lat i sukcesywnie rozbudowuje zakres działań. Podpisane w czerwcu 2024 porozumienie z Instytutem Przedsiębiorczości UJ i funkcjonującą w ramach niego Katedrą Zarzadzania w Turystyce i Sporcie przewiduje między innymi kooperację przy ustalaniu tematów oraz realizowaniu prac badawczych czy magisterskich, wspólne konferencje, sympozja i szkolenia czy możliwość stażów i przeprowadzania badań naukowych w naszym klubie, udział w kołach dyskusyjnych, wykładach otwartych. 

Krakowska Akademia Adama Frycza Modrzewskiego

Tych samych obszarów dotyczy współpraca Cracovii z Krakowską Akademią im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego w Krakowie. Nowe projekty, między innymi z zakresu obszarów dydaktyczno-badawczych oraz naukowych, będą prowadzone w ramach programu #PasyZWiedzą.

Zakres wspólnych świadczeń jest bardzo szeroki i cieszę się, że będziemy mogli aktywnie, i z korzyścią dla obu stron, wymieniać się wiedzą oraz doświadczeniami. Uważam, że jednym z zadań klubu sportowego jest wielopłaszczyznowe kształcenie, również w zakresie obszarów biznesowych czy społecznych, dlatego jestem zaszczycony, że nasz projekt #PasyZWiedzą wzbogacił Uniwersytet Jagielloński, placówka z bogatą historią, dużymi możliwościami oraz międzynarodową renomą oraz największa prywatna uczelnia w Małopolsce, czyli Krakowska Akademia im. A. Frycza-Modrzewskiego  – mówi Mateusz Dróżdż, prezes KS Cracovia SA.

Politechnika Krakowska

Współpraca z Wydziałem Informatyki i Telekomunikacji, Katedrą Matematyki Stosowanej Politechniki Krakowskiej jest bardzo szeroka i ma doprowadzić, by klub otrzymywał dane ilościowe, a Politechnika z kolei otrzymymwała dane pomagające w pracach badawczych. Dotyczy do danych związanych z działalnością i treningami zarówno pierwszego zespołu Cracovii, jak i drużyn trenujących w naszej Akademii, a także obszarów takich, jak chociażby frekwencja na stadionie. - Tych danych jest bardzo dużo, a aspekty analityki danych mogą być decydujące w sporcie na najwyższym poziomie, gdzie te różnice są niewielkie i każdy element ma ogromne znaczenie. Nasza misja jako Politechniki Krakowskiej i Wydziału Informatyki i Telekomunikacji polega na dwóch nogach: kształceniu oraz badaniach naukowych. Mamy bardzo wielu mądrych, zdolnych studentów, którzy mogą wykorzystać swoje umiejętności i zdobywać doświadczenie w klubie na najwyższym poziomie. W dalszej perspektywie będziemy się starać o granty naukowe i pracy właśnie naukowo-badawczej - mówi Dziekan Wydziału Informatyki i Telekomunikacji prof. Paweł Pławiak.

- W mojej ocenie ten obszar w piłce nożnej w Polsce jest niedoceniany i dlatego cieszę się, że nasza współpraca będzie prawdziwą współpracą między uczelnią wyższą a klubem sportowym, co ma doprowadzić do wymiernych korzyści dla obu stron. Szczególnie dziękuję panu dziekanowi, bo współpracujemy już od jakiegoś czasu i muszę powiedzieć, że otwartość, a także ambicja i pracowitość jest na bardzo wysokim poziomie, a my chcemy współpracować z osobami ambitnymi i profesjonalnymi - dodaje prezes Cracovii Mateusz Dróżdż. 

Akademia Górniczo-Hutnicza

Najistotniejszym wyzwaniem jakie stoi przed nami to opracowanie i wdrożenie innowacyjnych systemów zarządzania piłką nożną wspierających integrację mentoringu, coachingu i działalności klubowej, przede wszystkim poprzez transfer wiedzy akademickiej. Mamy realne szanse wspólnie z Cracovią zrewolucjonizować piłkę nożną, oferując kompleksową ścieżkę rozwoju dla młodych talentów, włączając w to technologie czy specjalistyczne ekspertyzy. Za cel nadrzędny współpracy stawiamy sobie stworzenie zrównoważonego ekosystemu piłkarskiego, który rozwija zawodników, pozwala im osiągnąć pełnie sportowych możliwości, a klubom funkcjonować efektywniej i odnosić sukcesy zarówno sportowe, jak i finansowe – podkreśla wagę tej współpracy profesor Marek Dudek, dziekan Wydziału Zarządzania AGH, odpowiedzialny za koordynację współpracy.

Zrobiliśmy kolejny, ważny krok w rozwoju Cracovii, który pozwoli nam nie tylko na rozwój w zakresie sportowym, ale również pomoże zarządzać w różnych obszarach działalności klubu. Dzięki doświadczeniu AGH w zakresie nowoczesnych technologii, będziemy w stanie wspólnie stworzyć innowacyjne rozwiązania, które wpłyną na jakość treningów oraz na całościowe zarządzanie klubem. To pionierski program na skalę Polski, który pozwoli młodym talentom nie tylko rozwijać swoje umiejętności sportowe, ale także zdobywać cenne doświadczenie w obszarze zarządzania. Nasza współpraca z AGH przyniesie korzyści nie tylko Cracovii, ale również uczelni, która zyska dostęp do praktycznych projektów w obszarze sportu i zarządzania, a także umożliwi studentom zdobywanie realnego doświadczenia w profesjonalnym środowisku – dodaje prezes Cracovii dr. Mateusz Dróżdż.

Dzięki nowoczesnym narzędziom zarządzania piłką nożną zwiększymy potencjał zawodników, a to przełoży się na sukcesy Cracovii. Ostatecznie podniesie to również poziom całej polskiej piłki nożnej - wyjaśnia prof. Murat Çolak, kierownik AGH Business School.

CRACOVIA TO RÓWNIEŻ