Dziś 111. rocznica otwarcia "Ziemi Świętej"

  31.03.2023
  Dziś 111. rocznica otwarcia "Ziemi Świętej"

  Dokładnie przed 111 laty swój inauguracyjny mecz na własnym Stadionie, znanym wówczas jako "Park Gier KS Cracovia", rozegrali zawodnicy Pasów! Teren ten do dnia dzisiejszego pozostaje najstarszą lokalizacją obiektu sportowego, używaną w oficjalnych rozgrywkach.

  W pierwotnym kształcie nasza "Ziemia Święta" powstała w 1912 roku według projektu Franciszka Mączyńskiego. Mieściła się pomiędzy dzisiejszymi al. 3 Maja i Krasińskiego oraz ul. Stachowicza i Kraszewskiego. Był to pierwszy stadion wybudowany przez polski klub sportowy z własnych środków.

  W ramach pierwszego starcia, rozgrywanego na tym obiekcie, najstarszy Klub sportowy w Polsce zremisował z Pogonią Lwów 2:2. Przez lata lokacja Stadionu Cracovii przechodziła dziesiątki przeobrażeń formalnych, lecz niezmienny pozostał jej adres. We wrześniu 2010 roku otwarto w tym miejscu nowy obiekt, na którym po dziś dzień piłkarze Cracovii rozgrywają swoje spotkania.

  Przed nami kolejne lata tworzenia historii miejsca fundamentalnego dla polskiego sportu. Do zobaczenia #NaStadionie przy ul. Kałuży 1!

  fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

  CRACOVIA TO RÓWNIEŻ