Mija 10 lat od meczu otwarcia nowego Stadionu Pasów!

    25.09.2020
    Mija 10 lat od meczu otwarcia nowego Stadionu Pasów!

    Dokładnie przed dekadą poznaliśmy odświeżone oblicze "Ziemi Świętej". Dziś mija 10 lat od meczu otwarcia nowego Stadionu przy ul. Józefa Kałuży 1!


    Historia Stadionu Cracovii pamięta klęski żywiołowe, wojnę, a nawet koncert legendarnego Boba Dylana. Początkowo trybuny mogły pomieścić zaledwie 300 osób, by dziś pomieścić ich ponad dziesięć tysięcy. Dziesięć lat temu w nasz obiekt przy ulicy Józefa Kałuży tchnięto ducha nowości. 25 września 2010 roku oddano do użytku nowy Stadion im. Józefa Piłsudskiego.

    Mecze Cracovii od 1912 roku odbywają się w miejscu obecnego obiektu. 31 marca tego roku Pasy zmierzyły się z Pogonią Lwów, na pierwszym stałym stadionie na ziemiach polskich projektu. W latach 20. i 30. boisko Cracovii przeżyło kilka kataklizmów: dwie powodzie, potężną wichurę. Tuż po rozpoczęciu II wojny światowej na obiekt najstarszego Klubu sportowego w Polsce zrzucono bombę. Infrastruktura została przejęta przez okupanta, co bardzo wpłynęło na kondycję zabudowy. Czas na renowację nadszedł dopiero po zakończeniu działań zbrojnych. W latach 60. większość trybun spłonęła w wyniku pożaru. Sprawców nigdy nie ujęto.

    Od 1936 roku obiekt przy ulicy Józefa Kałuży nosi nazwę Marszałka Józefa Piłsudskiego, który kilkukrotnie odwiedzał boisko Pasów na przełomie lat 10. i 20. Po II wojnie światowej patronem stadionu został dr Edward Cetnarowski, a w końcu lat 40. stadion imienia nie posiadał. Dopiero w latach 90. wrócono do pierwszego patrona, czyli Piłsudskiego. 15 lat temu, po śmierci św. Jana Pawła II postanowiono oddać hołd Największemu Kibicowi Pasów i nazwać obiekt przy ulicy Kałuży imieniem polskiego Papieża. Trwało to jednak rok. Wkrótce powrócono do Piłsudskiego jako patrona.

    Od początku istnienia obiektu sportowego Pasów, ziemia, na której leżał stadion, był wieczyście dzierżawiony od Sióstr Norbertanek. W czerwcu 2005 roku prezydent Jacek Majchrowski podpisał umowę sprzedażową z zakonem, dzięki czemu 4 lata później, po znalezieniu wykonawcy, rozpoczęto remont stadionu wg. projektu hiszpańskiego biura Lamela. Wkrótce kibice Pasów mogli cieszyć się z nowego obiektu. Pierwszy mecz odbył się właśnie 25 września, 10 lat temu. Cracovia zwyciężyła wtedy w starciu przyjaźnie z Arką Gdynia 2:0.

    Stadion gościł uczestników Mistrzostw Europy U-21 w 2017 r. Dodatkowo swój mecz eliminacyjny do poprzedniego mundialu w Rosji rozegrały na nim reprezentacje Ukrainy i Kosowa. Z pewną dozą nostalgii boisko Pasów będzie wspominał Jerzy Dudek, ponieważ to na nim rozegrał swój ostatni mecz w reprezentacji Polski z Liechtensteinem. Co ciekawe było to także jedyne spotkanie narodowej kadry na boisku przy ulicy Kałuży.

    Zielona murawa to nie tylko wydarzenia sportowe. Stadion Cracovii znany jest z regularnie odbywających się na nim koncertów oraz wydarzeń kulturalnych. W 1994 roku boisko było świadkiem koncertu Boba Dylana.

    Brajan Bednarczyk