Najbliższy rywal - Górnik Zabrze

    03.11.2023
    Najbliższy rywal - Górnik Zabrze

    W poniedziałek przyjdzie czas na starcie 14. kolejki PKO BP Ekstraklasy, w którym zmierzymy się na wyjeździe z Górnikiem Zabrze. Czas przyjrzeć się historii naszego rywala.

    Początki Górnika sięgają drugiej połowy piątej dekady XX wieku. Wówczas to najpierw połączyły się ówczesne Zjednoczenie i KS Zabrze, by 14 grudnia 1948 roku pod obecną nazwą działały nowe Zjednoczenie, Concordia, Pogoń i Skra. W początkowych latach zabrzanie rywalizowali głównie na drugim i trzecim poziomie rozgrywkowym, a pierwszy awans do krajowej elity stał się faktem w 1955 roku, kiedy to Górnicy zajęli 2. miejsce na zapleczu I Ligi.

    Zaledwie w drugim sezonie na najwyższym szczeblu, czyli w 1957 roku, nasz poniedziałkowy rywal świętował zdobycie swojego pierwszego z czternastu tytułów Mistrza Polski. Odtąd aż do pierwszej połowy lat 70., to Górnik był jednym z najpotężniejszych klubów w stawce, o czym dobrze świadczy 10 wywalczonych Mistrzostw, 3 wicemistrzostwa i 4 brązowe medale w zmaganiach ligowych oraz 6 wygranych Pucharów Polski.

    W 1970 roku Górnik został pierwszym i jedynym jak dotąd polskim klubem, który awansował do finału europejskich pucharów. W zmaganiach o nieistniejący już Puchar Zdobywców Pucharów, ekipa z województwa śląskiego uległa dopiero w najważniejszym spotkaniu Manchesterowi City. W pamięci kibiców bardziej utkwiły jednak trzy mecze półfinałowe przeciwko włoskiej AS Romie. Ponieważ w tamtym okresie nie wprowadzono jeszcze serii rzutów karnych i nie obowiązywała zasada bramek na wyjeździe, oba zespoły musiały po dwóch remisach walczyć o awans do finału w dodatkowym meczu rozegranym na neutralnym terenie w Strasburgu. Tam również padł remis po 120 minutach, stąd o zwycięstwie zabrzan zadecydował rzut monetą. 

    Kibice w Zabrzu musieli czekać na kolejne wielkie sukcesy aż do drugiej połowy lat 80. Od 1985 do 1988 roku Górnik zdobył 4 z rzędu Mistrzostwa Polski, do tego w 1989, 1991 i 1994 roku dołożył jeden srebrny i dwa brązowe medale zdobyte w rozgrywkach Ekstraklasy, a na start sezonu 1988/1989 mógł cieszyć się ze zdobycia jedynego w historii klubu Superpucharu Polski. W kolejnych latach ekipa z Zabrza balansowała pomiędzy pierwszą i drugą połową tabeli rozgrywek najwyższej klasy w Polsce, a w 2009 roku zanotowała drugi w historii spadek na zaplecze (pierwszy miał miejsce w 1978 roku).

    Po powrocie do elity, 14-krotny Mistrz Kraju zajmował pozycje w środku rankingu, a wyjątek stanowił sezon 2015/2016, gdy po raz ostatni sympatycy Górnika doświadczyli degradacji o poziom niżej. Najlepszym wynikiem zabrzańskiego klubu w XXI wieku jest zajęcie 4. miejsca w sezonie 2017/2018. Wówczas motorem napędowym ekipy prowadzonej przez Marcina Brosza byli m.in. Igor Angulo (dwukrotny król strzelców Ekstraklasy) i Rafał Kurzawa (późniejszy uczestnik Mistrzostw Świata 2018 w Rosji). Oprócz tego, to właśnie Górnik jest klubem, który w swoim składzie ma jedynego w historii Ekstraklasy Mistrza Świata, czyli Niemca urodzonego w Gliwicach, Lukasa Podolskiego (popularny "Poldi" świętował zdobycie Pucharu Świata w 2014 roku przy okazji Mundialu w Brazylii).