Najbliższy rywal - Jagiellonia Białystok

    31.10.2022
    Najbliższy rywal - Jagiellonia Białystok

    W sobotę Pasy rozegrają ostatnie domowe spotkanie o punkty w 2022 roku. Ich rywalem będzie Jagiellonia, o której pora się co nieco dowiedzieć.

    Początki podlaskiego klubu sięgają drugiej dekady XX wieku. 30 maja 1920 roku doszło do założenia Wojskowego Klubu Sportowego 42 Pułku Piechoty w Białymstoku. Inicjatorami byli żołnierze jednostki, która została wspomniana w pierwszej nazwie. 12 lat później zmieniono nazwę na Białostocki Klub Sportowy Jagiellonia, a to wskutek połączenia dotychczasowego WKS-u z Klubem Sportowym Związku Młodzieży Wiejskiej. Jaga przyjęła swoją nazwę w nawiązaniu do przeszłości miasta, którego losy były częściowo związane z władającą w Polsce dynastią Jagiellonów. W międzywojniu, zespół walczył przede wszystkim w rozgrywkach białostockiej Klasy A.

    Po zakończeniu II wojny światowej, w październiku 1945 roku doszło do reaktywacji zawieszonego zespołu wskutek działań wojennych. Klub ten jednak musiał zostać rozwiązany kilka miesięcy później w związku z faktem, że rodowód klubu łączył się z formacją wojskową walczącą z Bolszewikami w 1920 roku, co niekoniecznie podobało się władzom komunistycznym w Polsce. Dlatego też w obecnej stolicy województwa podlaskiego powstał Motor Białystok zarządzany przez Państwową Komunikację Samochodową. Ta drużyna przeszła kilka połączeń i zmian w strukturze zarządzającej. Stała się m.in. Związkowcem i Budowlanymi, aż wreszcie w 1957 roku (oficjalnie) doszło do fuzji klubu zarządzanego przez przemysł budowniczy z miejscową Spartą i decyzją władz Klubu powrócono do historycznej nazwy Jagiellonia, a także przywrócono tradycje i barwy znane z okresu założenia oryginalnej Jagi.

    Aż do lat 70., ekipa z Białegostoku rywalizowała głównie na szczeblach okręgowych, a sytuacja uległa zmianie w 1975 roku, gdy piłkarze Jagiellonii awansowali do dawnej II Ligi. Największym sukcesem w drugiej połowie XX wieku był bez wątpienia awans do Ekstraklasy w 1987 roku, który stał się faktem dzięki dokonaniom byłego selekcjonera reprezentacji Polski i srebrnych medalistów IO w Barcelonie z 1992 roku, Janusza Wójcika. 2 ;ata później, Pszczółki zagrały w finale Pucharu Polski. Pierwsza degradacja z najwyższej klasy rozgrywkowej miała miejsce w 1990 roku, ale po dwóch sezonach białostoczanie powrócili na rok do krajowej elity. Wówczas przez zespół przebijało się wielu utalentowanych piłkarzy, m.in. Dariusz i Jacek Bayerowie, Dariusz Czykier, czy też Tomasz Frankowski. 

    Największy kryzys dopadł białostocki klub pod koniec XX wieku, kiedy to Jagiellonia Wersal Podlaski Białystok grała przez 2 sezony w IV Lidze. Kolejne lata to próba odbudowy najbardziej utytułowanego klubu sportowego z Podlasia, która zakończyła się powrotem do najwyższej klasy rozgrywkowej w 2007 roku, gdzie białostoczanie pozostają po dziś dzień. Kolejne lata są uważane za najlepsze w historii, zwłaszcza ze względu na działalność ówczesnego Prezesa Jagiellonii, a obecnego Prezesa PZPN, Cezarego Kuleszy i zatrudnionego w 2008 roku Trenera, Michała Probierza. Jaga pod wodzą szkoleniowca Pasów z lat 2017-2021 zdobyła Puchar i Superpuchar Polski w 2010 roku. Wówczas w ekipie ponownie brylował Tomasz Frankowski wspomagany przez sprowadzonego z Legii Warszawa, Kamila Grosickiego.

    W kolejnych latach mniej udane epizody na ławce trenerskiej mieli Czesław Michniewicz, Tomasz Hajto i Piotr Stokowiec. W 2014 roku podjęto decyzję o powrocie Trenera Probierza do Jagiellonii. Podczas drugiej kadencji, białostoczanie dwukrotnie stanęli na podium Mistrzostw Polski. Po zakończeniu sezonu zwieńczonego wicemistrzostwem kraju, Michał Probierz przeniósł się do naszego klubu, a jego miejsce w Białymstoku zajął Ireneusz Mamrot. Z byłym szkoleniowcem Chrobrego Głogów, nasz najbliższy rywal zdobył kolejne wicemistrzostwo, a sezon później awansował do finału Pucharu Polski, gdzie musiał uznać wyższość Lechii Gdańsk. Ostatnie lata to przede wszystkim jednak walka o miejsca w środku stawki, a do największych sukcesów nie było w stanie nawiązać kilku trenerów, m.in. Iwajło Petew, Bogdan Zając, czy Piotr Nowak. W międzyczasie, na kilka miesięcy do białostockiego klubu powrócił także Trener Mamrot. Obecnie ekipę prowadzi były selekcjoner Reprezentacji Polski U-21, Maciej Stolarczyk.

    Najlepsi strzelcy (sezon 2022/23): Marc Gual i Jesús Imaz - po 8 goli

    Najlepszy asystent (sezon 2022/23): 
    Marc Gual - 3 asysty

    Najwięcej minut na boisku: 
    Zlatan Alomerović - 1350 minut