Najbliższy rywal - Lechia Gdańsk

    05.10.2022
    Najbliższy rywal - Lechia Gdańsk

    W sobotę Pasy podejmą #NaStadionie przy ul. Kałuży drużynę Lechii Gdańsk. Pora poznać rys historyczny klubu z Pomorza w pigułce.

    Gdański klub powstał w 1945 roku, jako Klub Sportowy Biura Odbudowy Portów „Baltia”. Po kilku miesiącach przyjął nazwę Lechia i barwy przedwojennego klubu ze Lwowa działającego pod takim nazewnictwem. Już w 1948 roku, Biało-zieloni wywalczyli swój pierwszy awans na najwyższy szczebel rozgrywkowy, jednak szeregi ówczesnych pierwszoligowców opuścili po zaledwie jednym sezonie. Powrót do elity potrwał 2 lata, a ekipa pod tymczasową nazwą Budowlani była później stałym uczestnikiem rywalizacji o Mistrzostwo Polski z przerwą w sezonie 1954. 2 lata po ostatniej degradacji, gdańszczanie wywalczyli brązowe medale w rozgrywkach ligowych. Sztukę tę udało się później powtórzyć tylko raz, w 2019 roku.

    W sezonie 1962/1963, Lechiści ponownie spadli z Ekstraklasy i przez kilkanaście lat balansowali pomiędzy drugim, a trzecim szczeblem rozgrywek. W 1982 roku, sponsorem klubu został Nikodem Skotarczak, ps. Nikoś. W pierwszym sezonie finansowania klubu przez przedstawiciela świata przestępczego, Lechia zdobyła swój pierwszy Puchar Polski, awansowała do II Ligi, a na start kolejnych rozgrywek została pierwszym zdobywcą Superpucharu Polski po pokonaniu Lecha Poznań. Oprócz tego, na stadion przy ul. Traugutta przyjechał wielki Juventus, z którym klub ze stolicy województwa Pomorskiego zagrał dwumecz w ramach I rundy Pucharu Zdobywców Pucharów. Tamto spotkanie przeszło do historii z powodu wielkiej demonstracji antykomunistycznej na trybunach spowodowanej obecnością przywódcy opozycyjnej "Solidarności", Lecha Wałęsy.

    W 1984 roku, Lechia powróciła do Ekstraklasy i grała w niej przez 4 kolejne sezony. Okres transformacji ustrojowej był niezwykle ciężki dla gdańskiego klubu. W 1992 roku założono spółkę FC Lechia SA, ale nawet takie rozwiązanie nie pomogło przezwyciężyć kłopotów finansowych. Przed startem sezonu 1995/1996, doszło do fuzji z ekstraklasową Olimpią Poznań, wskutek której klub stał się Lechią/Olimpią Gdańsk, choć na jeden cykl rozgrywkowy pozostawiono dotychczasową Lechię rywalizującą w III Lidze. Przed startem kolejnych zmagań powrócono do dotychczasowego nazewnictwa i zdecydowano o likwidacji zespołu trzecioligowego. Po dwóch kolejnych spadkach, z klubu odszedł Janusz Romanowski, a w 1998 roku doszło do kolejnej fuzji, tym razem z Polonią Gdańsk, której sponsorem było Centrum Handlowe Ptak.

    Lechia/Polonia Gdańsk istniała do zakończenia rozgrywek w sezonie 2001/2002, ale jeszcze w 2001 roku odtworzono samodzielną Lechię, która rozpoczęła rywalizację ligową od Klasy A. Nowy-stary klub zaliczył 5 kolejnych awansów z rzędu i w sezonie 2005/2006 powrócił na zaplecze najwyższej klasy rozgrywkowej. W 2008 roku Biało-zieloni wygrali zmagania w dawnej II Lidze, dzięki czemu po 12 latach Ekstraklasa ponownie zagościła na obiekcie przy ul. Traugutta. Od tego momentu, gdański zespół nie opuścił już szeregów najlepszych drużyn w kraju. W 2011 roku doszło do przenosin z dotychczasowego stadionu na ówczesną PGE Arenę (obecnie działającą pod nazwą Polsat Plus Arena Gdańsk). Najlepsza kampania w historii ekipy z budowlaną przeszłością miała miejsce na przełomie 2018 i 2019 roku. Wtedy to, oprócz wspomnianego wcześniej brązu Mistrzostw Polski, podopieczni Piotra Stokowca wywalczyli także Puchar Polski, a kilka miesięcy później pokonali w Gliwicach Piasta i zdobyli drugi w historii Superpuchar.

    Co ciekawe, mieli okazję obronić "Puchar Tysiąca Drużyn", jednak w finale rozgrywanym na Stadionie Miejskim w Lublinie górą była Cracovia, która wygrała to spotkanie 3-2 po dogrywce. Ostatni sezon zakończył się dla gdańszczan zajęciem 4. miejsca, które premiowało ich awansem do eliminacji Ligi Konferencji Europy wskutek zdobycia Pucharu Polski przez wicemistrza kraju, Raków Częstochowa.