Odwrócić scenariusz sprzed roku. Śląsk Wrocław przyjeżdża na Kałuży
Niemal równo przed rokiem Cracovia, będąca w bardzo trudnej sytuacji w ligowej tabeli, pojechała do Wrocławia na mecz z walczącym o zupełnie inny cel Śląskiem. Wtedy skończyło się wysoką porażką, a teraz sytuacje odwróciły się niemal o 180 stopni. Wrocławianie przyjeżdżają do Krakowa z nożem na gardle, a Pasy mogą bardzo utrudnić im walkę o utrzymanie na poziomie Ekstraklasy.
Śląsk Wrocław założony tuż po II Wojnie Światowej szybko przebijał się przez kolejne szczeble krajowej drabinki ligowej, w 1962 roku po raz pierwszy spotykając się z Cracovią, wtedy w ówczesnej II lidze. Pasy wygrały przy Kałuży 2:0, a dziennikarze "Gazety Krakowskiej" pokusili się nawet o opinię, że "widać było pewne przebłyski piłkarskiego rzemiosła".
Po kilku latach oba zespoły spotkały się już w elicie. Mecze z reguły były wyrównane, kończąc się maksymalnie dwubramkowym zwycięstwem którejś ze stron. W 1977 roku Śląsk po raz pierwszy w swojej historii zdobył mistrzostwo Polski, a ogólnie okres między 1974 a 1982 rokiem był dla klubu bardzo owocny, bo oprócz tytułu, w klubowej gablocie pojawił się Puchar Polski i dwa medale za zajęcie miejsca na podium w lidze.
W XXI wieku Wojskowi przeszli drogę nieco podobną do Cracovii, bo w 2003 roku zaliczyli spadek aż do III ligi, by następnie mozolnie wygrzebywać sięz niskich rejonów krajowego futbolu i po pięciu latach awansować ponownie do Ekstraklasy, gdzie nieprzerwanie występują do tej pory. Niedługo po powrocie do elity przyszedł czas na trzy bardzo owocne sezony, bo Śląsk trzy razy z rzędu kończył ligę na podium, w 2012 roku po raz kolejny sięgając po mistrzostwo Polski.
W ostatnich latach Pasy zagrały kilka pamiętnych meczów z Wrocławianami, a szczególnie dobrze możemy wspominać mecz z 2015 roku, kiedy koncertowo grająca Cracovia rozbiła Śląsk 4:1.
Sami najchętniej chcielibyśmy natomiast zapomnieć o meczach ze Śląskiem z poprzedniego sezonu. Najpierw bowiem w czasie mroźnego wieczoru w Krakowie biliśmy głową w mur, ostatecznie przegrywając z "Trójkolorowymi" 0:1, mimo kilkunastu minut gry w przewadze aż dwóch zawodników. W maju z kolei walczący o mistrzostwo Polski Śląsk rozbił 4:0 Pasy prowadzone już wtedy przez Dawida Kroczka, robiąc ogromny krok w stronę wicemistrzostwa Polski, które ostatecznie zdobył.
To otworzyło Wrocławianom przepustkę do gry w europejskich pucharach, a w nich Śląsk odpadł w III rundzie eliminacji, po ogromnych emocjach i sędziowskich kontrowersjach w rozgrywanym na Dolnym Śląsku meczu rewanżowym ze szwajcarskim St. Gallen. Zmiany w obu drużynach dobrze oddał jesienny mecz we Wrocławiu, gdzie prowadzony jeszcze przez Jacka Magierę Śląsk po niespełna 10 minutach prowadził już 2:0, a Cracovia odwróciła wynik z nawiązką, wygrywając 4:2. Niedługo później Magiera pożegnał się z posadą, a przed startem rundy wiosennej wydawało się, że los Wojskowych jest przesądzony i misja utrzymania w lidze jest w zasadzie niemożliwa do spełnienia. Nowy trener Ante Simundza rozbudził jednak nadzieję, bo pod jego wodzą Śląsk zaczął wreszcie punktować, zaliczając choćby bardzo efektowną wygraną z Lechem Poznań. Dzięki lepszej grze zbliżył się do rywali na tyle, że wizja uratowania ligowego bytu stała się realna. Popsuć mogą ją właśnie Pasy, rewanżując się tym samym za analogiczną sytuację sprzed blisko 12 miesięcy.
OSTATNI MECZ ŚLĄSKA:
27. kolejka PKO BP Ekstraklasy
Śląsk Wrocław – Motor Lublin 1:1 (1:0)
Bramki:
1:0 Arnau Ortiz 20’
1:1 Mbaye Ndiaye 76’
Śląsk: Leszczyński – Guercio, Szota, Matsenko (Rygiel 90’), Llinares, Ortiz, Schwarz, Baluta, Pozo (Jasper 81’), Samiec-Talar (Ince 61’), Al Hamlawi (Udahl 81’).
Motor: Rosa – Wójcik (Stolarski 85’), Najemski, van Hoeven (Ceglarz 85’), Łabojko (Samper 59’), Simon (Scalet 59’), Luberecki, Król (Ndiaye 69’), Ede, Wolski, Mraz.
Żółte kartki: Guercio, Szota (Śląsk) Samper (Motor).
Sędziował: Marcin Kochanek (Opole).
Widzów: 26361
BILANS HISTORYCZNY CRACOVII I ŚLĄSKA:
Mecze łącznie: 49
Wygrane Cracovii: 11
Remisy: 14
Wygrane Śląska: 24
Pierwszy mecz: 9 września 1962, Cracovia 2:0 Śląsk
Ostatni mecz: 6 października 2024, Śląsk 2:4 Cracovia
Najwyższa wygrana Cracovii: 6 listopada 2015, Cracovia 4:1 Śląsk
Najwyższa wygrana Śląska: 10 maja 2024, Śląsk 4:0 Cracovia