Zakończenie roku z Miedziowymi
Przed nami ostatni w 2024 roku mecz na Ziemi Świętej przy Kałuży, a zakończymy go starciem z Zagłębiem Lubin, czyli jednym z naszych „najpopularniejszych” rywali w ostatnich latach, biorąc pod uwagę intensywność bezpośrednich starć. Czas na kolejne z nich.
Trener chciał wymieniać piłkarzy
Zagłębie jest jedną z drużyn, z którą Pasy mierzyły się najczęściej w ligowej historii, a jest to o tyle ciekawe, że historia tych meczów zaczęła się na początku XXI wieku, konkretnie w 2003 roku. Wtedy oba kluby znajdowały się na zapleczu elity i dla obu sezon 03/04 zakończył się bardzo pozytywnie, bo awansem do Ekstraklasy. Przy Kałuży Cracovia wygrała 3:0, Miedziowi zrewanżowali się w Lubinie, wygrywając 1:0. Starcie w Krakowie bardzo brutalnie dla swoich piłkarzy podsumował ówczesny trener Zagłębia, Żarko Olarević, który na konferencji prasowej wdał się w następujący dialog:
- Wygrała drużyna tego dnia zdecydowanie lepsza. W moim zespole zabrakło serca do gry. Grało tylko 8 piłkarzy, reszta nadawała się do wymiany – mówił trener
- Czy chciałby Pan wymienić ową trójkę? – dopytywał dziennikarz
Olarević machnął ręką: - Nie ma o czym mówić, graliśmy źle i tyle.
Mecz o życie dla Cracovii i wiele wspólnych twarzy
W kolejnych latach codziennością stały się ekstraklasowe mecze Cracovii i Zagłębia. Ekstraklasową historię z Miedziowymi Pasy zaczęły co prawda od efektownej wygranej 5:2 w Lubinie, ale w kolejnych sezonach lepiej radziło sobie Zagłębie, na czele naturalnie z sezonem 06/07, zakończonym tytułem mistrzowskim. Przerwy w bezpośrednich meczach przypadły tylko na sezony 08/09, 12/13 i 14/15, kiedy jeden bądź drugi zespół musiał walczyć o powrót na salony w I lidze. Zresztą do spadku Zagłębia w 2014 roku dużą rękę przyłożyła właśnie Cracovia, która sama była wtedy mocno zagrożona degradacją. W Lubinie zagrały wtedy ze sobą drużyny z debiutującymi trenerami, bo Zagłębie poprowadził Piotr Stokowiec, a Pasy Mirosław Hajdo. Trener Hajdo wyszedł z tego starcia zwycięsko, bo nasz zespół wygrał 2:1 po trafieniach Dawida Nowaka i Krzysztofa Nykiela, dzięki czemu w zasadzie zapewnił sobie utrzymanie, jednocześnie „wysyłając” do pierwszej ligi rywali.
Zagłębie wróciło jednak z pierwszej ligi zdecydowanie mocniejsze, bo jako beniaminek w sezonie 2015/2016 wywalczyło medal, pokonując zresztą w drodze do niego dwukrotnie właśnie Pasy. Przez te lata zebrała się także całkiem spora grupa zawodników, którzy zaliczyli na koncie mecze w obu zespołach. Kibice Cracovii z pewnością najlepiej wspominają dwa bezpośrednie transfery z Zagłębia w osobach Damiana Dąbrowskiego i Krzysztofa Piątka, którzy świetnymi występami zapisali się w historii naszego klubu. „Dąbek” przed tym sezonem zaliczył także sentymentalny powrót do Miedziowych, których jest wychowankiem. W tym gronie są też takie nazwiska jak Mateusz Wdowiak, Deniss Rakels, Michał Goliński, Bartosz Rymaniak, Krzysztof Danielewicz, Krzysztof Janus, Jakub Wójcicki, Andrzej Niedzielan czy też trenerzy w osobach Stefana Majewskiego, Rafała Ulatowskiego i świętej pamięci Oresta Lenczyka.
Nowe rozdanie
rzechodząc do teraźniejszości, to od dwóch miesięcy Zagłębie jest prowadzone przez Marcina Włodarskiego, którego szersza publika w Polsce mogła poznać dzięki pracy w młodzieżowych reprezentacjach Polski, szczególnie kadrze U-17, która osiągnęła świetny wynik na mistrzostwach Europy w 2023 roku, awansując jednocześnie na mistrzostwa świata rozgrywane pod koniec tego samego roku. Tego trenera bardzo dobrze zna również oczywiście Filip Rózga, który właśnie w tej kadrze był jego podopiecznym, teraz będzie miał okazję zagrać przeciwko niemu.
Przejęcie Włodarskiego przez Zagłębie zostało przyjęte jako bardzo naturalny ruch, ze względu na jego doświadczenie w pracy z młodzieżą i uznaną markę Akademii Zagłębia. Ze względu na to bardzo symboliczny był obrazek z meczu ze Śląskiem Wrocław, jak dobrze wiemy bardzo ważnego gatunkowo na Dolnym Śląsku, gdzie wynik na 3:0 strzałem przewrotką ustalił 18-letni Marcel Reguła, od razu po golu pędząc w objęcia zachwyconego Włodarskiego. Takich obrazków życzymy jak najwięcej, może jedynie z pominięciem starcia z Pasami.
Ostatni mecz Zagłębia:
KGHM Zagłębie Lubin 1-2 Motor Lublin
Bramki: Marek Mróz 58 - Piotr Ceglarz 44 (k), Samuel Mráz 78
KGHM Zagłębie: 30. Dominik Hładun - 31. Igor Orlikowski, 2. Bartosz Kopacz, 33. Jarosław Jach - 27. Bartłomiej Kłudka, 7. Marek Mróz, 6. Tomasz Makowski, 15. Hubert Adamczyk, 17. Mateusz Wdowiak (79, 23. Patryk Kusztal) - 11. Arkadiusz Woźniak (86, 80. Daniel Mikołajewski), 21. Tomasz Pieńko (72, 90. Dawid Kurminowski).
Motor: 1. Kacper Rosa - 28. Paweł Stolarski (79, 17. Filip Wójcik), 39. Marek Bartoš, 18. Arkadiusz Najemski (46, 21. Sebastian Rudol), 47. Krystian Palacz (46, 24. Filip Luberecki) - 26. Michał Król (62, 30. Mbaye N'Diaye), 6. Sergi Samper, 68. Bartosz Wolski, 22. Christopher Simon (62, 11. Kaan Caliskaner), 77. Piotr Ceglarz - 90. Samuel Mráz.
żółte kartki: Jach - Najemski, Palacz.
sędziował: Patryk Gryckiewicz.
Bilans historyczny meczów Cracovii i Zagłębia:
Mecze łącznie: 43
Wygrane Cracovii: 16
Remisy: 14
Wygrane Zagłębia: 13
Pierwszy mecz: 20 września 2003, Cracovia 3:0 Zagłębie
Ostatni mecz: 18 lutego 2024, Zagłębie 1:1 Cracovia
Najwyższe zwycięstwo Cracovii: 30 lipca 2004, Zagłębie 2:5 Cracovia
Najwyższe zwycięstwo Zagłębia: 21 września 2017, Cracovia 0:3 Zagłębie