Paweł Szwajdych trenerem pasiastego rocznika 2008!

  • Wywiady
21.07.2020
Paweł Szwajdych trenerem pasiastego rocznika 2008!

Sztab szkoleniowy naszej młodzieży zasila kolejna postać związana z Pasami! Młodą Cracovię z rocznika 2008 poprowadzi wychowanek i wieloletni gracz najstarszego Klubu sportowego w Polsce - Paweł Szwajdych!


37-letni trener przeszedł w biało-czerwonych barwach drogę od zespołów juniorskich po I zespół Pasów. Jako zawodnik Cracovii zadebiutował na szczeblu futbolu seniorskiego, reprezentując nas na boiskach trzech klas rozgrywkowych - począwszy od ówczesnej III ligi, aż po Ekstraklasę. W najwyższej polskiej lidze rozegrał 28 spotkań jako zawodnik Cracovii, zdobywając w nich jedną bramkę. Regularnie występował wówczas także w Pucharze Polski oraz Pucharze Ligi, gdzie również jednokrotnie wpisał się na listę strzelców.

Swoją karierę piłkarską kontynuował w kolejnych zespołach z regionu, na jej koniec osiadając na dłużej w zespole Wiślan Jaśkowice. Tam rozegrał swoje ostatnie spotkania jako zawodowy sportowiec, kończąc karierę w 2018 roku. Po jedenastu latach powraca do Cracovii, w której od teraz będzie dbał o rozwój młodzieży. Pod jego wodzą szkolić będzie się rocznik 2008.

Nowemu szkoleniowcowi młodych Pasów zadaliśmy kilka pytań tuż po podpisaniu umowy.

Powrót do Cracovii po czternastu latach już jako trener - skąd taka decyzja?

Całe moje życie jest związane z Cracovią - grałem i kibicowałem jej od najmłodszych lat, a teraz już jako ojciec chodzę na mecze z synem. Dlatego, gdy dostałem propozycję nie wahałem się ani minuty. Bardzo się cieszę, że mogę wrócić do Klubu.

Kibice pamiętają Pawła Szwajdycha pomocnika, a jakim trenerem jest Paweł Szwajdych?

To zawsze trudne pytanie - mam nadzieję, że już za kilka lat dzisiejsi zawodnicy mojej drużyny będą mogli powiedzieć coś więcej. Na pewno praca w Cracovii pozwoli mi wejść na jeszcze wyższy poziom pracy trenerskiej. Zależy mi, żeby młodzi zawodnicy pod moimi skrzydłami rozwijali się technicznie i taktycznie.

Jakie cele na najbliższy sezon?

Przede wszystkim chciałbym jak najlepszym poznać drużynę: potencjał i umiejętności poszczególnych zawodników. Ważne też, żeby młodzi adepci poznali mnie jako trenera – poczuli, że mogą mi zaufać. Sam z upływem lat i własnego doświadczenie wiem, co można było poprawić, zmienić i chciałbym, żeby moi zawodnicy korzystali z tej wiedzy - byli lepsi.

Trenerze, witamy z powrotem!

CRACOVIA TO RÓWNIEŻ