Najbliższy rywal - Jagiellonia Białystok

    03.10.2023
    Najbliższy rywal - Jagiellonia Białystok

    W niedzielę czas na mecz przeciwko Jagiellonii Białystok. Pora bliżej przyjrzeć się dotychczasowej historii naszego rywala.

    Początki podlaskiego klubu sięgają drugiej dekady XX wieku. 30 maja 1920 roku doszło do założenia Wojskowego Klubu Sportowego 42 Pułku Piechoty w Białymstoku. Inicjatorami byli żołnierze jednostki, która została wspomniana w pierwszej nazwie. 12 lat później zmieniono nazwę na Białostocki Klub Sportowy Jagiellonia, a to wskutek połączenia dotychczasowego WKS-u z Klubem Sportowym Związku Młodzieży Wiejskiej. Jaga przyjęła swoją nazwę w nawiązaniu do przeszłości miasta, którego losy były częściowo związane z władającą w Polsce dynastią Jagiellonów. W międzywojniu, zespół walczył przede wszystkim w rozgrywkach białostockiej Klasy A.

    Po zakończeniu II wojny światowej, w październiku 1945 roku doszło do reaktywacji zawieszonego zespołu wskutek działań wojennych. Klub ten jednak musiał zostać rozwiązany kilka miesięcy później w związku z faktem, że rodowód klubu łączył się z formacją wojskową walczącą z Bolszewikami w 1920 roku, co niekoniecznie podobało się władzom komunistycznym w Polsce. Dlatego też w obecnej stolicy województwa podlaskiego powstał Motor Białystok zarządzany przez Państwową Komunikację Samochodową. Ta drużyna przeszła kilka połączeń i zmian w strukturze zarządzającej. Stała się m.in. Związkowcem i Budowlanymi, aż wreszcie w 1957 roku (oficjalnie) doszło do fuzji klubu zarządzanego przez przemysł budowniczy z miejscową Spartą i decyzją władz Klubu powrócono do historycznej nazwy Jagiellonia, a także przywrócono tradycje i barwy znane z okresu założenia oryginalnej Jagi.

    Aż do lat 70., ekipa z Białegostoku rywalizowała głównie na szczeblach okręgowych, a sytuacja uległa zmianie w 1975 roku, gdy piłkarze Jagiellonii awansowali do dawnej II Ligi. Największym sukcesem w drugiej połowie XX wieku był bez wątpienia awans do Ekstraklasy w 1987 roku, który stał się faktem dzięki dokonaniom byłego selekcjonera reprezentacji Polski i srebrnych medalistów IO w Barcelonie z 1992 roku, Janusza Wójcika. 2 ;ata później, Pszczółki zagrały w finale Pucharu Polski. Pierwsza degradacja z najwyższej klasy rozgrywkowej miała miejsce w 1990 roku, ale po dwóch sezonach białostoczanie powrócili na rok do krajowej elity. Wówczas przez zespół przebijało się wielu utalentowanych piłkarzy, m.in. Dariusz i Jacek Bayerowie, Dariusz Czykier, czy też Tomasz Frankowski. 

    Największy kryzys dopadł białostocki klub pod koniec XX wieku, kiedy to Jagiellonia Wersal Podlaski Białystok grała przez 2 sezony w IV Lidze. Kolejne lata to próba odbudowy najbardziej utytułowanego klubu sportowego z Podlasia, która zakończyła się powrotem do najwyższej klasy rozgrywkowej w 2007 roku, gdzie białostoczanie pozostają po dziś dzień. Kolejne lata są uważane za najlepsze w historii, zwłaszcza ze względu na działalność ówczesnego Prezesa Jagiellonii, a obecnego Prezesa PZPN, Cezarego Kuleszy i zatrudnionego w 2008 roku Trenera, Michała Probierza. Jaga pod wodzą szkoleniowca Pasów z lat 2017-2021 zdobyła Puchar i Superpuchar Polski w 2010 roku. Wówczas w ekipie ponownie brylował Tomasz Frankowski wspomagany przez sprowadzonego z Legii Warszawa, Kamila Grosickiego.

    W kolejnych latach mniej udane epizody na ławce trenerskiej mieli Czesław Michniewicz, Tomasz Hajto i Piotr Stokowiec. W 2014 roku podjęto decyzję o powrocie Trenera Probierza do Jagiellonii. Podczas drugiej kadencji, białostoczanie dwukrotnie stanęli na podium Mistrzostw Polski. Po zakończeniu sezonu zwieńczonego wicemistrzostwem kraju, Michał Probierz przeniósł się do naszego klubu, a jego miejsce w Białymstoku zajął Ireneusz Mamrot. Z byłym szkoleniowcem Chrobrego Głogów, nasz najbliższy rywal zdobył kolejne wicemistrzostwo, a sezon później awansował do finału Pucharu Polski, gdzie musiał uznać wyższość Lechii Gdańsk. Ostatnie lata to przede wszystkim jednak walka o miejsca w środku stawki, a do największych sukcesów nie było w stanie nawiązać kilku trenerów, m.in. Iwajło Petew, Bogdan Zając, czy Piotr Nowak. W międzyczasie, na kilka miesięcy do białostockiego klubu powrócił także Trener Mamrot. Od kwietnia 2023 roku, szkoleniowcem Jagiellonii jest 31-letni Adrian Siemieniec.

    CRACOVIA TO RÓWNIEŻ